Národná banka Slovenska bije na poplach: Slovensko je extrémne zadlžené

  • Slovensko sa dostalo do kritickej finančnej situácie.
  • Verejný dlh krajiny prekročil všetky bezpečné hranice.
  • Bez razantných opatrení hrozí vážne ohrozenie udržateľnosti slovenského hospodárstva.
Novinky Slovensko je extrémne zadlžené
Slovensko je extrémne zadlžené. Zdroj: shuttestock.com/Alexandros Michailidis/esfera
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Slovensko sa nachádza v kritickej finančnej situácii. Verejný dlh krajiny v roku 2024 narástol na alarmujúcich 59,3 % HDP, čo je o viac ako 6 percentuálnych bodov nad najvyšším sankčným pásmom dlhovej brzdy. Vyplýva to z aktuálnych údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska (NBS) vo svojom rýchlom komentári.

Deficit verejných financií dosiahol v minulom roku úroveň 5,3 % HDP, čo predstavuje medziročné zhoršenie o 0,1 percentuálneho bodu. Tento výsledok síce prekvapil analytikov pozitívne (očakávali ešte horší stav), no stále výrazne presahuje referenčný limit 3 % stanovený pravidlami Európskej únie.

Prečo je Slovensko v takej zlej finančnej kondícii?

Hlavným dôvodom nárastu dlhu je podľa analytikov NBS primárny rozpočtový deficit – štát jednoducho míňa viac, než vyberá na daniach a odvodoch. Aktuálna situácia znamená, že Slovensko zostáva v procedúre nadmerného deficitu, čo v praxi znamená, že musí prijať konkrétne kroky na zníženie deficitu pod 3 % HDP.

Konsolidácia naďalej ostáva nevyhnutná pre udržateľné verejné financie,” konštatujú odborníci NBS vo svojom komentári.

Nové dane nestíhajú pokryť rast dôchodkov

Rozpočtová realita je komplikovaná viacerými faktormi. Na jednej strane pozitívne vplývali na príjmovú stránku rozpočtu konsolidačné opatrenia (napríklad zvýšenie bankového odvodu, zdravotných odvodov či dane z tabaku), na druhej strane rástli výdavky na sociálne oblasti, platy zamestnancov verejného sektora a spotrebu tovarov a služieb.

Slovensko a jeho nečakané výdavky

Medzi faktory, ktoré negatívne ovplyvnili rozpočet, patrili:

  • Vyššie sociálne výdavky, najmä na dôchodky (vrátane predčasných starobných dôchodkov).
  • Mzdové opatrenia prijaté počas roka, napríklad jednorazové príspevky pre vybrané skupiny zamestnancov.
  • Vyššie náklady na energopomoc financované z domácich zdrojov.

Zaujímavé je, že v porovnaní s rozpočtom boli niektoré výdavky nižšie než plánované. Týka sa to najmä nákladov na tovary a služby a investičnej aktivity z domácich zdrojov. Deficit tak skončil o 0,7 percentuálneho bodu lepšie, než predpokladal rozpočet.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.