Napätie stúpa. Nová vláda rozdáva peniaze, ktoré štát nemá

Ekonomika Slovensko potrebuje šetriť, no vláda rozdáva peniaze
Slovensko potrebuje šetriť, no vláda rozdáva peniaze. Zdroj: shutterstock.com/Jdrw25/Karol Skalnicky/NGCHIYUI
BitmarketsBitmarkets

Slovensko potrebuje konkrétny plán ozdravenia verejných financií. Zatiaľ stále nepoznáme presné kroky ako vláda získa nové financie a ako bude škrtať výdavky. Navyše ekonómovia varujú, že podobné rozhadzovanie ako trinásty dôchodok môže deficit ešte prehĺbiť. Ak bude Robert Fico hospodáriť ako v rokoch 2016 až 2020, keď sa deficit zhoršil o 4,3 miliardy eur, na rast ekonomiky môžeme zabudnúť, uvádzajú Aktuality.

Vláda rozhadzuje peniaze, no Slovensko potrebuje šetriť

Nielen, že vláda bude potrebovať na vyplatenie 13 dôchodku stovky ďalších miliónov eur, ale zoseká aj rodičovský dôchodok o 90 %. Aj pomoc v podobe daňových úľav znamená, že vláda by jednej skupine obyvateľstva vzala a druhým dala. Slovensko však v skutočnosti potrebuje investície do kľúčových sektorov akými sú zdravotníctvo alebo školstvo.

Okrem toho vláda plánuje vyplácať ešte v tomto roku vianočný bonus 150 eur ku 13. dôchodku. Daňové úľavy zatiaľ implementovala v oblasti splácania hypoték a má v úmysle zaviesť aj bankový odvod. Čaká nás aj progresívne zdanenie fyzických osôb, zmena systému daňového bonusu na dieťa a zvýšenie daní z tabaku, liehu a nehnuteľností. Viac sa o týchto zmenách dočítate v článku Čakajú nás nové dane a dôchodky. Toto sú najdôležitejšie zmeny novej vlády.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Deficit štátneho rozpočtu rastie

Zlé hospodárenie s verejnými financiami však nie je iba vnútroštátnym problémom. Vývoj si všímajú aj zahraniční veritelia, od ktorých si Slovensko požičalo peniaze na finančných trhoch. V prípade, že sa ozdravenie štátneho rozpočtu nebude konať podľa očakávaní veriteľov, môžu nám zdvihnúť úrokové sadzby.

To by znamenalo, že domácnosti a firmy budú splácať opäť drahšie úvery. Ratingová agentúra Standard and Poor’s nás ohodnotila na A+, Moody’s na A2, Fitch Ratings na rating A, pričom všetky počítajú s negatívnym výhľadom. Ak nám tieto agentúry zhoršia rating, veritelia zareagujú okamžite a dlh sa bude zväčšovať. V tomto scenári by sa Slovensko stalo druhým Gréckom.

Deficit štátneho rozpočtu dosahuje ku koncu októbra už 5,191 miliardy eur. Výdavky narástli medziročne až o 36,2 % (6,104 miliardy eur) na 22,962 miliardy eur. Príjmy však stúpli omnoho menej a to len o 17,5 % (2,646 miliardy eur) na 17,771 miliardy eur. Medziročne sa hospodárenie zhoršilo o 200 % a pokiaľ nová vláda neprestane rozhadzovať peniaze, situácia bude ešte horšia.

Mohlo by ťa zaujímať: Nová vláda pokračuje v rozdávaní peňazí napriek kritickému deficitu

Okazio PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.