Nakupujete cez internet? Packeta upozorňuje na úplne nový typ podvodu

  • Packeta zaznamenala na Slovensku nový typ podvodu.
  • Vyskytuje sa na internetových bazároch.
  • Slováci môžu prísť o peniaze aj keď odosielajú tovar na dobierku.
Off topic Packeta upozorňuje na nový typ podvodu
Packeta upozorňuje na nový typ podvodu. Zdroj: shutterstock.com/csikiphoto
BitmarketsOkazio mobil

Packeta, doručovateľská spoločnosť,  upozornila na nový typ internetového podvodu, takzvaného phishingu, ktorý sa šíri na internetových bazároch. Týka sa odosielania zásielok medzi fyzickými osobami na dobierku. Packeta o tom informovala v piatok.

Podvodníci skúšajú na Slovákov nový trik

Pri internetovom podvode sa útočník snaží využiť pocit neistoty a získať od obete citlivé údaje.

Cieľom tohto phishingu je zmanipulovať obeť tak, aby klikla na odkaz zaslaný e-mailom z falošnej adresy a odovzdala svoje bankové údaje. Týmto spôsobom sa záškodníci dostanú k citlivým údajom o bankovom účte a k finančným prostriedkom na ňom.

Keďže útočník sa vydáva za príjemcu zásielky a zároveň i za doručovateľskú spoločnosť, trik pôsobí vierohodne,” upozornila doručovateľská spoločnosť.

Priblížila, že scenár podvodu býva viac-menej rovnaký. Útočník zareaguje na inzerát, s predávajúcim sa dohodne, že od neho inzerovaný tovar odkúpi na dobierku, a nechá si ho poslať do samoobslužného boxu alebo na výdajné miesto.

Podvodník tvrdí, že zásielku si už vyzdvihol

Potom odosielateľa presvedčí, že zásielku si už vyzdvihol, hoci odosielateľ v aplikácii kuriérskej spoločnosti vidí notifikáciu, že zásielka vyzdvihnutá nebola.

Útočník tvrdí, že pri dobierke nastal problém a aby sa vyriešil, odosielateľa bude kontaktovať doručovateľská spoločnosť.

Keď v odosielateľovi vyvolá pocit zneistenia, zašle mu falošný e-mail v mene Packety, ktorý je takmer na nerozoznanie od e-mailu skutočnej prepravnej spoločnosti. Rozdiel je najmä v adrese, z ktorej bol e-mail odoslaný, čo si zneistení zákazníci nemusia všimnúť,” spresnila doručovateľská spoločnosť.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Packeta komunikuje cez aplikáciu

Spoločnosť pripomenula, že svojich zákazníkov nikdy nevyzýva na aktualizáciu alebo zmenu údajov prostredníctvom e-mailov alebo SMS správ.

Klientov požiadala, aby si svoje údaje aktualizovali alebo menili jedine v aplikácii a na tento účel nikdy nereagovali na linky z e-mailu alebo SMS správy. Odporučili aj nereagovať na e-maily odosielané v mene doručovateľskej spoločnosti z inej ako jej oficiálnej adresy.

„V prípade Packety navyše požiadavku na dobierku, teda zaplatenie sumy za tovar na svoj účet, vypĺňa vždy priamo odosielateľ v aplikácii Packeta – služba tým garantuje, že zásielku adresátovi doručí až potom, ako príde k zaplateniu a pripísaniu sumy na účet predávajúceho, a zákazník v žiadnom prípade nezostane bez tovaru ani bez peňazí,” uviedol výkonný riaditeľ Packety Alexander Jančo s tým, že ak už došlo k finančnej škode, treba informovať svoju banku s cieľom zastaviť všetky finančné transakcie, blokovať kartu a o situácii upovedomiť aj políciu.

txbCoinfactory mobil baner