- Big tech firmy podpísali pakt o boji proti volebným dezinformáciám.
- Nový dobrovoľný rámec má zabrániť deepfake videám, aby oklamali voličov.
- Tento rok voľby ovplyvnia životy štyroch miliárd ľudí v 40-tich krajinách sveta.
Najväčšie technologické spoločnosti, ako Microsoft, Google, Amazon a ďalšie v piatok podpísali pakt o boji proti volebným dezinformáciám. TASR o tom informuje na základe správ AP a CNBC.
Šéfovia technologických spoločností, ako sú Adobe, Amazon, Google, IBM, Meta, Microsoft, OpenAI, TikTok, Snap či X, sa zišli na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii a ohlásili dohodu o novom dobrovoľnom rámci, ako budú reagovať na deepfakes generované umelou inteligenciou, ktoré zámerne klamú voličov. Firmy sa zaviazali, že prijmú „primerané preventívne opatrenia”, aby zabránili používaniu nástrojov umelej inteligencie (AI) na narušenie demokratických volieb na celom svete.
Celkovo ide o skupinu 20 popredných technologických firiem. „Všetci si uvedomujú, že žiadna technologická spoločnosť, žiadna vláda ani žiadna organizácia občianskej spoločnosti sa sama nedokáže vyrovnať s nástupom tejto technológie a jej možným nekalým využitím,” povedal Nick Clegg, prezident pre globálne záležitosti spoločnosti Meta, materskej spoločnosti Facebooku a Instagramu, v rozhovore pred samitom na margo umelej inteligencie.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Technologické firmy chcú zabrániť dezinformáciám pri voľbách
Technologické platformy sa pripravujú na veľký volebný rok. Po celom svete sa budú konať voľby, ktoré ovplyvnia až štyri miliardy ľudí vo viac ako 40 krajinách. Nárast obsahu generovaného umelou inteligenciou viedol k vážnym obavám z dezinformácií súvisiacich s voľbami, pričom podľa údajov spoločnosti Clarity, ktorá sa zaoberá strojovým učením, počet vytvorených deepfakes medziročne vzrástol o 900 %.
„Základom demokracie sú bezpečné voľby,” uviedol prezident spoločnosti Google pre globálne záležitosti Kent Walker. Dohoda podľa neho odráža snahu odvetvia čeliť „volebným dezinformáciám generovaným umelou inteligenciou, ktoré narúšajú dôveru”.
Prečítajte si aj: Umelá inteligencia dokáže vyriešiť najzávažnejší svetový problém. Môže to spôsobiť revolúciu