- V dejinách Slovenskej republiky figuruje viacero veľkých káuz.
- Medzi kriminálnymi prípadmi svieti viacero prepadov bánk.
- Toto sú tie najväčšie z nich.
Nešlo o prvú veľkú lúpež
Dňa 16. júla 1997 sa v centre Bratislavy odohrala ďalšia zo zoznamu najväčších bankových lúpeží v histórii samostatného Slovenska. Z trezoru Ľudovej banky na Námestí SNP bolo v ranných hodinách odcudzených približne 52 miliónov slovenských korún vrátane zahraničnej meny.
Lúpež sa odohrala okolo ôsmej hodiny ráno, keď do banky vstúpili traja muži s tvrdením, že chcú uložiť väčšie množstvo peňazí. Pracovníčka banky ich odviedla k trezoru. Tu si lupiči natiahli kukly a ohrozovali ju zbraňami.
Spútali ju a ďalšie zamestnankyne banky, aby získali prístup k trezoru, píše Teraz. Počas krátkeho prepadu naplnili štyri kufríky hotovosťou a cudzou menou a následne z miesta činu utiekli.
Polícia začala vyšetrovanie okamžite po lúpeži
Hlavné cesty v meste okamžite uzavreli a hraničné priechody podliehali prísnej kontrole, aby sa zabránilo úteku páchateľov. Vyšetrovanie trvalo niekoľko mesiacov, kým sa podarilo získať prvé stopy. Dňa 28. augusta polícia prijala anonymný telefonát, že kufríky so zbraňami sa nachádzajú v byte na Wolkrovej ulici v Bratislave.
Vyšetrovanie ukázalo, že lúpež spáchali traja Taliani z okolia Bologne: Michele D’Ambrosio, Massimiliano Franzoni a Andrea Saba. Títo muži boli už v minulosti viackrát súdne trestaní za násilnú trestnú činnosť.
Slovenská polícia odovzdala prípad talianskym kolegom necelý rok po prepade. V októbri 2000 sa začal súdny proces v Taliansku, kde sudca Giorgio Floridio potvrdil, že trojica spáchala aj lúpež v bratislavskej Ľudovej banke. Michele D’Ambrosio bol zadržaný 21. októbra 1998. Massimiliano Franzoni bol zatknutý v decembri 1998. Andrea Saba bol v tom čase na úteku.
Podnikateľ Marián Kočner neskôr na tlačovej konferencii spomenul, že predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár, ktorý bol v čase lúpeže generálnym riaditeľom Ľudovej banky, by mal ísť na detektor lži a odpovedať na otázky týkajúce sa jeho možného zapojenia do lúpeže. Kollár však poprel akékoľvek spojenie s krádežou.