Najväčšia banková lúpež na Slovensku: V krádeži 173 miliónov figurovala mafia

  • V dejinách Slovenskej republiky figuruje viacero veľkých káuz.
  • Medzi kriminálnymi prípadmi svieti viacero prepadov bánk.
  • Toto sú tie najväčšie z nich.
Off topic Banková lúpež
Banková lúpež. Zdroj: shutterstock.com/PhotoDuets
BitmarketsBitmarkets

V roku 1996 sa Slovensko stalo svedkom jednej z najväčších bankových lúpeží v histórii krajiny. V noci zo 6. na 7. januára toho roku zmizlo z trezoru nitrianskej pobočky Všeobecnej úverovej banky (VÚB) viac ako 173 miliónov slovenských korún, čo je dnes približne 5,74 milióna eur.

Táto udalosť sa do dejín zapísala ako „slovenská lúpež storočia” a aj po viac ako dvadsiatich rokoch vyvoláva mnoho otázok.

Banková lúpež, na ktorú sa len tak nezabudne

Plánovanie lúpeže sa začalo už na jeseň roku 1995, písal v minulosti portál Plus 7 dní. Bratia Bohuš a Igor Slobodovci sa spolu s Gustávom Ikerom, Pavlom Kováčom, Júliusom Budajom a Viliamom Mišenkom rozhodli vniknúť do trezoru nitrianskej banky a ukradnúť všetky peniaze.

Príprava začala takto:

Bohuš Sloboda, zamestnanec banky pracujúci ako ochrankár, využil svoje postavenie na to, aby umožnil ostatným členom skupiny viackrát si prezrieť trezor a premýšľať nad tým, ako ho otvoriť.

Podľa vyšetrovania umožnil prístup aj dvom neznámym mužom z Česka, ktorých však neskôr nahradili iní páchatelia.

Priebeh krádeže

Krádež sa odohrala v noci 6. januára 1996, keď Bohuš Sloboda podľa informácií Nitrianskych novín vypol signalizačné zariadenie banky a pustil do nej Gustáva Ikera a Pavla Kováča. Tí s pomocou pravých kľúčov otvorili trezor a postupne z neho vybrali peniaze.

Július Budaj, ktorý čakal vonku, dával zatiaľ pozor na okolité dianie. Peniaze preniesli v štyroch taškách do auta, ktoré následne odišlo do domu Igora Slobodu v Krvavých Šenkoch. Tu si zlodeji lup rozdelili.

Skupina zlodejov však nepočítala s tým, že ich úspech pritiahne pozornosť mafie. Krátko po krádeži sa do domu Igora Slobodu dostavili dvaja muži zo skupiny Miroslava Sýkoru, jedného z najvplyvnejších mafiánskych bossov v Bratislave.

S pištoľami v ruke žiadali polovicu z ulúpených peňazí, pričom zlodeji sa im podľa denníka Sme nemali ako brániť. Medzi týmito mafiánmi bol aj Peter Križanovič, známy ako Duran. Situácia sa vyhrotila do takej miery, že medzi Sýkorom a Duranom vznikol konflikt, ktorý viedol k ich vzájomným útokom a napokon aj k vraždám.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Vyšetrovanie krádeže bolo náročné a trvalo niekoľko rokov

Prvé obvinenia voči bratom Slobodovcom padli už v marci 1996, avšak obvinenia voči ostatným členom skupiny, vrátane Gustáva Ikera, Pavla Kováča, Júliusa Budaja a Viliama Mišenku, prišli až v júli 1999.

Jeden zo zlodejov sa priznal

Gustáv Iker, ktorý sa dostal pod nátlak pre telefonické výhražky, prišiel na políciu a priznal sa k účasti na krádeži. Jeho výpoveď viedla k obvineniu ostatných členov skupiny, aj keď neskôr svoju výpoveď odvolal s tvrdením, že ho k nej prinútili neznámi muži.

Krajský súd v Nitre vyniesol rozsudok 11. marca 2013. Bohuša Slobodu odsúdil na osem rokov odňatia slobody, Gustáva Ikera na sedem rokov a Igora Slobodu, Júliusa Budaja a Pavla Kováča na päť rokov. Viliam Mišenka bol oslobodený pre nedostatok dôkazov preukazujúcich jeho priamu účasť na krádeži.

Najvyšší súd Slovenskej republiky neskôr potvrdil rozsudky Krajského súdu. Trest Júliusa Budaja však zmenil na dvojročný podmienečný trest. Dôvodom boli jeho rodinné záväzky.

Dopad na bankový sektor

Táto lúpež mala významný dopad na bezpečnostné opatrenia v bankách na Slovensku. Zvýšil sa dôraz na modernizáciu bezpečnostných systémov a zlepšenie monitorovania zamestnancov s prístupom k citlivým informáciám.

Banky prijali nové technológie a postupy, aby v budúcnosti predišli podobným incidentom. Lúpež VÚB banky sa stala mementom pre celý bankový sektor, zdôrazňujúc dôležitosť bezpečnostných protokolov a dôkladného preverovania zamestnancov.

Späť
Strana 1/2Ďalej
Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.