Najväčší projekt v histórii Slovenska. V Bratislave vyrastie ultramoderný prístav

  • Celková investícia v prípade realizácie celého projektu sa pohybuje na úrovni 1 miliardy eur.
  • Dôležitým aspektom je aj ekologický rozmer projektu.
  • Realizácia projektu Harbour Park by mohla priniesť značné benefity nielen pre Bratislavu, ale pre celé Slovensko.
Novinky Najväčší projekt v histórii Slovenska
Najväčší projekt v histórii Slovenska. Zdroj: Shutterstock.com/Lubor Zelinka, Milan Gonda
Best Wallet PCOkazio mobil

Harbour Park však nebude len izolovaným priemyselným areálom. Projekt počíta s integráciou do mestského života. „Veríme, že prispejeme k obnoveniu ekonomického postavenia, aké malo naše hlavné mesto v minulosti,” uviedli Dzúrik a Bagin. Prístav bude zahŕňať aj občiansku vybavenosť, bude dostupný mestskou hromadnou dopravou a verejnosť bude môcť využívať niektoré jeho časti vrátane hrádze.

Impozantné sú aj číselné údaje projektu. Riešené územie bude mať celkovú plochu 792 000 m², z čoho vodná plocha zaberie 105 500 m². Plochy zelene majú byť dokonca viac ako dvojnásobné oproti vodnej ploche. Logistika bude tvoriť 270 000 m² a zastavaná plocha budov 207 000 m². Okrem logistických priestorov projekt počíta aj s 11 000 m² ubytovania, 39 000 m² administratívy a 58 000 m² priestorov pre obchod a služby.

Dôležitým aspektom je aj ekologický rozmer projektu. Pri návrhu sa zohľadňovala protipovodňová ochrana, pričom projekt je dimenzovaný na tisícročnú vodu. Prístavná hrana bazénu má mať protipovodňový účel. Investori tiež zdôrazňujú, že projekt bude podliehať komplexnému posudzovaniu vplyvov na životné prostredie (EIA).

Realizácia projektu Harbour Park by mohla priniesť značné benefity nielen pre Bratislavu, ale pre celé Slovensko. Okrem vytvorenia 2 400 pracovných miest v kvalifikovaných profesiách súvisiacich s logistikou a trimodálnou dopravou, projekt sľubuje aj významný príspevok do mestskej kasy. Len na poplatku za rozvoj by mestská časť Ružinov mohla získať približne 13 miliónov eur.

Napriek veľkým ambíciám a potenciálnym prínosom projektu je ešte pred jeho realizáciou potrebné prekonať niekoľko prekážok. Získanie rozhodnutia v procese EIA môže trvať minimálne rok, v prípade potreby odborných diskusií či závažných pripomienok aj dlhšie. Samostatným procesom prechádza aj plánované dopravné napojenie areálu na rýchlostnú cestu R7.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Freedum fighters PCtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Invalidné dôchodky budú v roku 2025 vyššie. Pozrite si, koľko peňazí navyše dostanete

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.