Najväčší zamestnávateľ na východe čelil predaju, teraz zamestnancom zvyšuje platy

  • Oceliarne U.S. Steel Košice majú nový dodatok ku kolektívnej zmluve.
  • Ten navyšuje mzdy zamestnancov o 90 eur.
  • Ak U.S. Steel splní cieľ, zamestnanci dostanú aj jednorazovú odmenu.
Ekonomika Ako to bude nakoniec s predajom?
Ako to bude nakoniec s predajom? Zdroj: shutterstock.com/IgorGolovniov/Maryna Pleshkun
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Najväčší zamestnávateľ na východe Slovenska, oceliarne U.S. Steel, chystá niečo, čím by mohlo nalákať nových zamestnancov, ale v prvom rade sa aj viac odvďačiť súčasným pracovníkom. Téme sa venoval portál oPeniazoch.

Oceliarne U.S. Steel sú najväčším výrobcom ocele na Slovensku. Zároveň sú aj najväčším integrovaným výrobcom ocele v strednej Európe. Košické oceliarne zamestnávajú v súčasnosti vyše 8-tisíc pracovníkov.

Nový dodatok ku kolektívnej zmluve minulý týždeň podpísali zástupcovia odborov a zamestnávateľa. Dohoda tak predlžuje platnú kolektívnu zmluvu do konca roka 2025.

Ide o to, že od 1. apríla sa mesačná tarifná mzda každého zamestnanca zvýši o rovných 90 eur. Tam to však nekončí, pričom sa U.S. Steel zaviazal aj k ďalšej odmene, avšak tá je zaviazaná k zisku.

Konkrétne oceliarne tvrdia, že pokiaľ ku koncu septembra dosiahne zisk pred úrokmi, daňami a odpismi (EBITDA) minimálne 74 milióna eur, tak každému zamestnancovi za jeho prácu vyplatí v novembri jednorazovú odmenu 100 eur.

Rada odborov OZ KOVO U.S. Steel Košice taktiež oznámila, že výsledkom demokratického transparentného férového výstupu je sociálny zmier.

U.S. Steel navyšuje platy aj odmeny

U.S. Steel navyšuje platy aj odmeny. Zdroj: shutterstock.com/Northfoto

Avšak, nedošlo ku zmene pracovného času, ktorý je nastavený od minulého roka. Mzdové zvýhodnenie sa týka práce cez víkendy alebo sviatky.

Tieto nové zmeny neboli pôvodným cieľom odborárov, ktorí chceli úplne nové znenie štvorročnej kolektívnej zmluvy. To sa malo zamerať predovšetkým na navýšenie tarifnej mzdy.

Prekážali im najmä extrémne dynamické časy a meniace sa vplyvné faktory na trhu s oceľou. Tam zaradili napríklad vojnu na Ukrajine, nedostatočnú ochranu oceľových výrobkov pri dovoze či vysoké ceny energií.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Ako je to s predajom Japoncom?

Nippon Steel Corporation je štvrtý najväčší výrobca ocele na svete, a tak si do svojej zbierky chce pridať aj americkú skupinu U.S. Steel, pod ktorú patrí aj košická oceliareň. Celá transakcia má hodnotu až 13,61 miliardy eur.

Odborári prehlásili, že zodpovedne sledovali všetky indikátory a vyhodnotili proces vyjednávania novej kolektívnej zmluvy tak, že si stanovili za cieľ jej predĺženie do konca kalendárneho roka 2025.

Ponuka na kúpu americkej skupiny U.S. Steel tu už bola od amerického konkurenta Cleveland-Cliffs. Hodnotu akvizície stanovili na sumu 7,3 miliardy eur, no skupina U.S. Steel ju odmietla a označila ju za nedostačujúcu.

Tento predaj sa však nepozdáva nielen aktuálnemu americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi, ale ani Donaldovi Trumpovi, ktorý v prezidentských voľbách opäť kandiduje. Biden uviedol, že mu záleží na národnej bezpečnosti.

Konkrétne sa má na celý obchod pozrieť Výbor pre zahraničné investície v Spojených štátoch (CFIUS) a protimonopolný úrad. Kúpa U.S. Steel Japoncami má podľa prezidenta USA kľúčovú zložku v celkovej domácej výrobe ocele, ktorá je zásadná pre národnú bezpečnosť.

Prečítajte si aj: Bidenovi sa predaj U.S. Steel nepozdáva. Celú akvizíciu sa chystá preveriť

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.