- Exotické destinácie ti dokážu vždy totálne vyčistiť hlavu.
- Na poriadnu dovolenku, na ktorú nikdy nezabudeš, ti stačí pár eur.
Láka ťa viac vnútrozemie?
Ak áno, potom ťa možno zaujme čoraz populárnejšia turistická destinácia – Gruzínsko. Vďaka štedrej bezvízovej politike a nízkym cenám jedla je bez pochyby destináciou priateľskou k rozpočtu každého cestovateľa. Letenky nájdeš od 112 eur.
Gruzínska kultúra je očarujúca a rozmanitá, s vplyvmi z perzských, byzantských, arabských a európskych kultúr. Starobylé mestečká, stredoveké pevnosti a UNESCO chránené pamiatky ti vezmú dych.
Gruzínska kuchyňa je známa svojimi čerstvými ingredienciami, aromatickými koreninami a bohatými chuťami. Pokrmy ako chachochbili (kurča s paradajkami a korením), chinkali (plnené knedle) a chaczapuri (syrová pita) si rozhodne nesmieš nechať ujsť.
Gruzínci vynikajú svojou pohostinnosťou. Keď už tam budeš, nezabudni vyskúšať niektoré z kultúrnych zážitkov, ako je tradičná polyfónna hudba, návšteva miestnych trhov, relaxácia v termálnych kúpeľoch a ochutnávanie miestnych vín, ktoré sú známe svojou kvalitou.
A čo ceny?
Ceny sú tu v porovnaní s európskymi štandardmi nízke, a to aj v hlavnom meste. A čo sa týka kvality služieb a najmä jedla, tá prevyšuje zaplatenú sumu niekoľkonásobne.
Rozpočet na Gruzínsko samozrejme závisí od tvojich plánov, štýlu cestovania a preferencií. Ak ti stačí ruksak na chrbte, zaobídeš sa už s 80 GEL (približne 27 eur) na deň. Prespať vieš vo vnútrozemí aj za 10 eur na noc.
Ak uprednostňuješ komfort, cez airbnb nájdeš vysokokvalitný nocľah, napríklad v prímorskom meste Batumi, už od 25 eur na noc.
Sim karta s 1 GB dát tu stojí 15 GEL (5,10 eur). Ceny jedla a nápojov sú tiež veľmi prijateľné. Pohár svetoznámeho gruzínskeho vína stojí od 5 GEL (1,68 eur). Jedna khinkali (tradičná plnená knedľa) ťa vyjde na 1,20-2 GEL (41-68 centov).
Tringelt dávať nemusíš, ale je dobrým zvykom nechať podniku pár mincí navyše, ak si bol so službami spokojný. Štandardne sa dáva 10 %.