Najlacnejšie a najdrahšie krajiny v Európe. Susedia Slovenska vás prekvapia (REBRÍČEK)

  • Švajčiarsko je najdrahšou krajinou v Európe, ceny sú o 85 % vyššie než v EÚ.
  • Luxembursko je najdrahšou krajinou v EÚ, ceny sú o 51 % vyššie než priemer.
  • Bulharsko a Rumunsko sú najlacnejšie krajiny v EÚ, ceny sú na 57 % priemeru EÚ.
Ekonomika Najlacnejšie a najdrahšie krajiny v Európe
Najlacnejšie a najdrahšie krajiny v Európe. Zdroj: shutterstock.com/Rokas Tenys, ViDI Studio
Best Wallet PCBitmarkets

Cena života v Európe sa môže výrazne líšiť, pričom existujú zreteľné cenové rozdiely aj medzi susediacimi krajinami. Na pochopenie týchto rozdielov ekonomisti využívajú indexy cenovej úrovne, ktoré merajú, aké drahé alebo lacné sú tovary a služby v jednotlivých krajinách na základe parity kúpnej sily (PPP).

Tieto indexy pomáhajú ukázať, ktoré krajiny sú drahšie alebo lacnejšie pre spotrebiteľov, bez ohľadu na úroveň príjmov.

Index cenovej úrovne nad 100 znamená, že krajina je drahšia ako priemerná úroveň EÚ, zatiaľ čo hodnota pod 100 naznačuje, že krajina je lacnejšia. Tieto indexy zahŕňajú viac ako 2 000 spotrebiteľských tovarov a služieb, vrátane potravín, oblečenia, zdravotnej starostlivosti a ubytovania, a sú nevyhnutné na získanie jasnejšieho pohľadu na každodenné výdavky pre obyvateľov a návštevníkov.

Švajčiarsko: Najdrahšia krajina v Európe

Podľa najnovších údajov Eurostatu je Švajčiarsko najdrahšou krajinou v Európe. V roku 2024 sa úroveň cien v krajine pohybovala na 184 % priemeru EÚ. To znamená, že život v Švajčiarsku stojí takmer o 85 % viac ako priemerná úroveň v EÚ. Vysoké ceny v Švajčiarsku možno pripísať kombinácii faktorov, ako sú vysoké príjmy, silná mena (švajčiarsky frank) a rozvinutá ekonomika.

Keď porovnáme Švajčiarsko s Tureckom, ktoré je najlacnejšou krajinou v Európe, Švajčiarsko je o 3,9-krát drahšie. Turecko má ceny na 47 % priemeru EÚ. To znamená, že každodenné tovary a služby sú o 53 % lacnejšie ako priemerné ceny v EÚ.

Luxembursko: Najdrahšia krajina v EÚ

V rámci Európskej únie je Luxembursko najdrahšou krajinou. Ceny v krajine sú o 51 % vyššie než priemerná úroveň EÚ. Napriek svojej malej veľkosti prispieva k vysokým nákladom na život v Luxembursku prosperujúca ekonomika, vysoké mzdy a daňové stimuly.

Luxembursko je približne 2,7-krát drahšie ako Bulharsko a Rumunsko, ktoré patria medzi najlacnejšie krajiny EÚ.

Iné krajiny v Západnej a Severnej Európe, ako Dánsko (143 % priemeru EÚ) a Írsko (141 %), nasledujú Luxembursko, čo znamená, že sú výrazne drahšie ako ich južní a východní susedia.

Najlacnejšie krajiny EÚ: Bulharsko a Rumunsko

Na opačnom konci spektra sa nachádzajú Bulharsko a Rumunsko, ktoré sú najlacnejšími krajinami v Európskej únii, s cenami na úrovni iba 57 % priemeru EÚ. To znamená, že základné tovary a služby, od potravín po dopravu, sú v týchto krajinách oveľa dostupnejšie v porovnaní s bohatšími členmi EÚ.

Napríklad, zatiaľ čo šálka kávy v Kodani môže stáť okolo 4 €, v Sofii (Bulharsko) si ju môžete kúpiť za iba 1 €. Tento rozdiel je výsledkom nižších miezd, nižších nákladov na pracovnú silu a lacnejšej výroby východoeurópskych krajín v porovnaní s vysokopríjmovými západoeurópskymi krajinami.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.