- Slovenské zdravotníctvo je v kritickom stave.
- Liečba je nákladná, no úroveň nízka.
- Počet liečiteľných úmrtí u nás rastie.
Slovensko opäť dominuje európskym rebríčkom, no z opačného konca. Výnimkou nie je ani sektor zdravotníctva. Tentokrát sa pozrieme na štatistiku odvrátiteľných úmrtí, o ktorej informoval denník Trend na základe správy Eurostatu.
Slovensko má jedno z najhorších zdravotníctiev
Slovensko sa v rebríčku liečiteľných úmrtí nachádza až tretie od konca. Horšie štatistiky má už len Rumunsko a Bulharsko. Tento stav je paradoxný, keď vezmeme do úvahy, že slovenské zdravotníctvo vynakladá na obyvateľa takmer 2 000 eur, čo je viac ako v krajinách s podstatne lepšou štatistikou, ako napríklad Litva, Estónsko, Chorvátsko či Lotyšsko.
Alarmujúci je aj trend, pretože zatiaľ čo v Európskej únii (EÚ) počet odvrátiteľných úmrtí ustupuje, na Slovensku, naopak, stúpa. A to aj napriek tomu, že z celkového hrubého domáceho produktu (HDP) vynakladáme na zdravotníctvo až 7,7 %, zatiaľ čo v krajinách V3 je to o 0,4 % menej.
Neefektivita sa odzrkadľuje aj na hospodárení nemocníc. V tomto roku inkasovali zdravotnícke zariadenia celkovo 3,2 miliardy eur, z čoho 2 miliardy pôjde na platy zamestnancov. A aj keď je často diskutovaná téma o nedostatku personálu, v skutočnosti je počet lekárov na tisíc obyvateľov u nás rovnaký ako priemer krajín OECD.
Slovensko potrebuje čo najskôr významné reformy v oblasti zdravotníctva. Je nutné vyriešiť spôsob financovania, efektivitu procesov a odliv personálu do zahraničia. Modernizácia a lepšie pracovné podmienky by mohli stimulovať dopyt po práci v tomto sektore a taktiež by sa mohla zvýšiť úroveň starostlivosti.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Kde je problém?
Zrejme kľúčovým problémom je neefektivita hospodárenia. Celkovo je u nás liečba neprimerane nákladná. Platíme viac, no na oplátku dostávame menej. Problémom tak nie sú platy a ani počet lekárov.
Nedávno sme vás informovali, že podľa správy Eurostatu výdavky na zdravotníctvo v absolútnom vyjadrení v roku 2022 dosahovali v priemere 3 685 eur na obyvateľa v rámci EÚ. Slovensko dosiahlo hodnotu len 1 560 eur.
Neefektívnosť zdrvaotníctva má priamy negatívny vplyv na dĺžku života, v ktorej zaostávame za priemerom Európske únie (EÚ) o 5,5 rokov.
Taktiež sa často vyskytujú problémy spojené s byrokraciou a korupciou, ktoré brzdia potrebné reformy a inovácie. Tieto všetky negatívne faktory len podčiarkujú alarmujúci stav demografického rozloženia obyvateľstva. Starnutie populácie spôsobuje zvyšujúci sa počet seniorov a tlak na zdravotnú starostlivosť.
Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: