Na výšku penzie nemá vplyv iba dôchodkový vek. O týchto faktoroch ste ani len netušili

  • Výška dôchodku na Slovensku nie je jednotná a je možné, že vy máte nižší dôchodok ako váš kamarát.
  • Pozrite sa, aké všetky faktory ovplyvňujú výšku penzie.
Ekonomika Na výšku penzie nemá vplyv iba dôchodkový vek
Na výšku penzie nemá vplyv iba dôchodkový vek. Zdroj: Shutterstock.com/Rido, Miljan Zivkovic
BitmarketsBitmarkets

Na Slovensku sa každý pracujúci zamestnanec môže tešiť na dôchodok, avšak jeho výška závisí od rôznych faktorov. Akým spôsobom funguje prvý pilier dôchodkového systému a aké faktory môžu ovplyvniť zníženie vášho dôchodku? Téme sa venuje portál Pravda.sk.

Za správou prvého pilieru dôchodkového systému stojí Sociálna poisťovňa. Táto záležitosť je povinná pre všetky osoby, ktoré platia odvody. Tento pilier je úzko spojený s ekonomickou aktivitou a príjmami jednotlivcov.

Aké sú nároky?

Každý, kto je povinný platiť odvody, musí prispievať do tohto systému. Výška dôchodkových dávok je priamo úmerná výške príspevkov do systému, čo odráža zásluhovostný prvok tohto systému. Nároky poistenca sú závislé od zaplateného poistného.

Dôchodkové poistenie v prvom pilieri pozostáva z dvoch samostatných podsystémov. Prvým je starobné poistenie, ktoré zabezpečuje príjem v starobe a poskytuje starobný, predčasný starobný, vdovský, vdovecký a sirotský dôchodok.

Druhým podsystémom je invalidné poistenie, ktoré zabezpečuje príjem v prípade zníženej pracovnej schopnosti v dôsledku nepriaznivého zdravotného stavu. Tento systém poskytuje invalidný dôchodok, ako aj vdovský, vdovecký a sirotský dôchodok.

Hoci je účasť na tomto poistení daná zákonom, zákon o sociálnom poistení okrem toho zamestnancom umožňuje aj dobrovoľné dôchodkové poistenie.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Čo všetko ovplyvňuje konečnú výšku dôchodku?

Na výšku dôchodku vplýva, samozrejme, dôchodkový vek. Nárok na starobný dôchodok vzniká až po dovŕšení dôchodkového veku a odpracovaní aspoň 15 rokov. Ak sa rozhodnete ísť do dôchodku predčasne, vaša dôchodková dávka sa zníži o 0,5 % za každých začatých 30 dní pred dosiahnutím riadneho dôchodkového veku.

Ďalším kľúčovým prvkom je všeobecný vymeriavací základ, ktorý sa určuje ako 12-násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR. Momentálne ide o 17 160 eur.

Tento základ sa používa pri výpočte dôchodkových dávok. Dôležitú úlohu zohráva aj počet odpracovaných rokov. K týmto rokom sa zarátava aj dobrovoľné dôchodkové poistenie, obdobie služby policajta, profesionálneho vojaka, obdobie poberania invalidného dôchodku po 31. decembri 2007 a ďalšie špecifické obdobia. Tieto faktory sú zásadné pri určovaní výšky vášho dôchodku.

Každý rok sa mení aktuálna dôchodková hodnota, ktorá je jednou z troch hlavných veličín pri výpočte dôchodku. Používa sa suma platná v roku, keď vznikne nárok na dôchodok. Tento rok je aktuálna dôchodková hodnota 17,7688 eura.

Na výšku dôchodku má okrem iného vplyv aj osobný mzdový bod. 

Tento bod sa vypočíta ako podiel medzi osobným vymeriavacím základom dosiahnutým v príslušnom roku a všeobecným vymeriavacím základom za ten istý rok. Ide o ukazovateľa, ktorý je pre každého poistenca individuálny.

Osobný vymeriavací základ a priemerný osobný mzdový bod majú tiež vplyv na výšku dôchodku. Osobný vymeriavací základ predstavuje súčet hrubých miezd poistenca za roky, v ktorých sa platilo poistné na dôchodkové poistenie.

txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.

Najčítanejšie články

1

Veľká banka čelí škandálu. Za hodinu zmizlo klientovi 200-tisíc eur

2

Ktorý operátor je na Slovensku najlacnejší? Odpoveď vás prekvapí

3

Najspoľahlivejšie značky áut: Experti prezradili, ktoré motory vydržia aj pol milióna kilometrov

4

Veľký hráč slovenského biznisu s drevom krachuje. Firma je už v konkurze

5

V Rusku sa začala predávať Škoda Octavia. Jej cena vás šokuje

PR články

Sprievodca obchodníka: Najvýznamnejšie indikátory sentimentu pre správne rozhodnutia

Henrieta Balázsová  | 22. októbra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Obchodovanie na finančných trhoch nie je len o číslach a dátach, ale aj o pochopení nálady trhu, ktorá často rozhoduje o úspechu či neúspechu.

Ako sa správne rozhodovať pri obchodovaní.

Turbulentné časy na finančných trhoch: Kam smerujú S&P 500, ropa a Bitcoin?

Henrieta Balázsová  | 19. októbra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Finančné trhy v posledných týždňoch zažívajú poriadnu jazdu.

Turbulentné časy na finančných trhoch

Trump vs. Harrisová: Komu dajú majitelia kryptomien radšej svoj hlas?

Henrieta Balázsová  | 16. októbra 2024

Prvýkrát v histórii sa postoj ku kryptomenám stáva dôležitým faktorom v nadchádzajúcich prezidentských voľbách v Spojených štátoch.

Trump vs. Harrisová