Na túto povinnosť v banke nezabúdajte. Vyhnete sa problémom

  • Úmrtie rodinného príslušníka treba banke oznámiť čo najskôr.
  • Vyhnete sa tak problémom pri dedičskom konaní.
  • Dôchodok pozostalým vyplatí Sociálna poisťovňa.
Novinky Slováci by mali oznámiť úmrtie banke čo najskôr
Slováci by mali oznámiť úmrtie banke čo najskôr. Zdroj: shutterstock.com/fizkes/Photo Magistr
Okazio PCKvakomat mobil

S peniazmi na účtoch nie je možné narábať až do právoplatného skončenia dedičského konania. Jedinú výnimku predstavuje situácia, keď s tým vysloví súhlas súd alebo notár, ktorý dedičstvo prejednáva. Po ukončení dedičského konania banka vyplatí peniaze oprávneným dedičom podľa právoplatného dedičského rozhodnutia.

Pre pozostalých je preto najrozumnejšie vybaviť všetky náležitosti s bankou čo najskôr. V čase smútku a bolesti síce nikto nemá chuť riešiť byrokratické úkony, no práve rýchle konanie môže zabrániť zbytočným problémom v budúcnosti.

Vyhnite sa zbytočným problémom

Stačí navštíviť najbližšiu pobočku banky zosnulého alebo poslať potrebné dokumenty poštou. Tento jednoduchý krok môže ušetriť pozostalým mnoho starostí v už i tak náročnom období ich života.

Dôchodok po zosnulom Sociálna poisťovňa vyplatí príbuzným

Slováci môžu požiadať Sociálnu poisťovňu, aby im vyplatila dôchodok po zosnulom v prípade, že ide o ich rodičov alebo manžela či manželku. Nárok na nevyplatený dôchodok vzniká, ak si penzista neprevzal dôchodok, na ktorý mal nárok, a zomrel.

Pozostalí môžu o nevyplatený dôchodok požiadať elektronicky a podať písomnú žiadosť, ktorú zašlú Sociálnej poisťovni.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
txbOkazio mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.