- Na Slovensku bankrotuje viac mužov ako žien.
- Z regionálneho hľadiska dominuje Prešovský kraj.
V auguste na Slovensku zbankrotovalo 688 dlžníkov, 428 mužov a 260 žien. Po marci s 573 dlžníkmi a januári so 616 dlžníkmi ide o ich tretí najnižší mesačný počet v tomto roku. V porovnaní s minuloročným augustom klesol počet bankrotov o 20 %. Vyplýva to z dát spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau.
Stabilným trendom je vyšší podiel mužov, v auguste tvorili asi 62 %. U oboch pohlaví platí, že inštitút osobného bankrotu využívajú v drvivej väčšine ľudia so základným a stredoškolským vzdelaním.
V auguste bol ich podiel viac ako 97 %. Zbankrotovalo len desať vysokoškolsky vzdelaných mužov a šesť žien. Dlhodobo najviac dlžníkov je v produktívnom veku, v auguste ich bolo najviac vo vekovom intervale 30 až 39 rokov, a to u oboch pohlaví.
Až 96 dlžníkov boli ľudia bez domova, tvorili vyše 14 % podiel z celkového počtu vyhlásených konkurzov. Oproti iným mesiacom je to výrazne vyššie číslo. Medzi zbankrotovanými dlžníkmi bolo aj deväť manželských párov a 22 ľudí s rodinnými väzbami. Medzi ľuďmi bez domova sa vyskytol jeden manželský pár a v jednej z príbuzenských väzieb bola seniorka vo veku 70+.
Zo 688 dlžníkov si formu konkurzu zvolilo viac ako 98 %, presne 680 občanov. Zvyšných osem ľudí sa rozhodlo pre splátkový kalendár. Z celkového množstva bankrotov bolo 629 vyhlásených na majetok občanov nepodnikateľov a 59 na majetok podnikateľov. Pre nepoctivý zámer boli v auguste zrušené tri oddlženia a do Registra diskvalifikácií pribudlo z toho istého dôvodu osem dlžníkov,” približuje hlavná analytička CRIF Jana Marková.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Najviac bankrotov je v Prešovskom kraji
V auguste súdy zrušili 764 konkurzov, ktoré boli vyhlásené v predchádzajúcich obdobiach. Z nich bolo 704 zrušených pre nedostatok majetku a 60 po splnení konečného rozvrhu výťažku. Z regionálneho hľadiska už štvrtý mesiac po sebe dominoval Prešovský kraj so 154 bankrotmi, nasleduje Banskobystrický kraj so 114 a Košický kraj s 98 občanmi. Už štyri mesiace po sebe s výnimkou júla si najlepšie vedie Žilinský kraj, v auguste tam zbankrotovalo len 42 dlžníkov.
CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje prevádzku slovenských úverových registrov, bankového aj nebankového. Prostredníctvom nich si banky, stavebné sporiteľne, leasingové a splátkové spoločnosti, ale aj ďalšie subjekty overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Spoločnosť vznikla v roku 2004. Jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtým najväčším prevádzkovateľom úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.