- Na Slovensku sa podľa údajov rozvedie až 40 % manželstiev.
- Slovenská legislatíva ale nepozná pojem predmanželská zmluva.
- Ako si teda chrániť vlastný majetok?
Rozvod je veľmi nepríjemná udalosť. Ďalšou nevyhnutnou súčasťou rozvodového procesu je aj vysporiadanie majetkov. Dôležité je vedieť, ako postupovať. Témou sa zaoberal denník Pravda.
USA je veľmi známe tým, že tam majú na tieto prípady predmanželské zmluvy. Tie fungujú tak, že snúbenci jednu môžu pred samotnou svadbou spísať a dohodnúť sa vopred na vysporiadaní majetku v prípade rozvodu.
Avšak, pre slovenskú legislatívu ide o neznámy pojem, preto pre Slovákov takéto riešenie nie je dostupné. V prípade vysporiadania majetku sa musí postupovať úplne inak.
Vzájomné vzťahy vyplývajúce z bezpodielového spoluvlastníctva manželov môžu manželia za trvania manželstva upraviť na základe dohody, ktorá musí byť vždy vo forme notárskej zápisnice.
Je to všetok majetok získaný počas manželstva, ktorý nadobudol niektorý z manželov. Nepatria sem však veci získané dedičstvom darom, alebo také, ktoré slúžia podľa svojej povahy osobnej potrebe jedného z manželov.
V tejto dohode môžu manželia upraviť rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Avšak, táto dohoda môže upravovať len vzťahy a majetok nadobudnutý v budúcnosti, prípadne je k dispozícii aj posun časového okamihu ku dňu zániku manželstva.
Tieto veci sa ale netýkajú majetku nadobudnutého pred uzavretím manželstva. V takom prípade majetok nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva a bezo zmeny ostáva vo výlučnom vlastníctve danej osoby.
Toto bezpodielové vlastníctvo zaniká spolu s dňom zániku manželstva. Sú tu však aj iné možnosti zániku, napríklad vyhlásením konkurzu na majetok jedného z manželov alebo súdnym výrokom o prepadnutí majetku alebo smrťou minimálne jedného z manželov.
Počas trvania manželstva je možné bezpodielové vlastníctvo zrušiť a vysporiadať majetok výlučne rozhodnutím súdu na návrh niektorého z manželov po splnení zákonom určených podmienok. V praxi k tomu zväčša dochádza vtedy, keď počas trvania manželstva niektorý z manželov získa oprávnenie na výkon podnikateľskej činnosti, alebo ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva bolo v rozpore s dobrými mravmi.
Vysporiadanie majetku pri rozvode môže mať tri formy, a to:
V treťom prípade majú manželia tri roky po rozvode čas na to, aby tento majetok vysporiadali.
- Dohodu manželov
- Súdne rozhodnutie
- Zákonnú domnienku vysporiadania
Ak tak neurobia, tak sa považuje majetok za vysporiadaný podľa toho, ako každý z manželov veci z bezpodielového spoluvlastníctva užíva výlučne ako vlastník pre svoju potrebu.
V prípade ostatných hnuteľných a nehnuteľných vecí platí, že podiely oboch zúčastnených sú rovnaké. Ďalšie komplikácie pri rozvode môžu znamenať najmä maloleté deti.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.