Na Slovensku sa rozmohol nový „nešvár”. Vyhnite sa mu, inak vám hrozí väzenie

  • Slovákom na podanie daňového priznania ostáva niekoľko dní.
  • Mali by si však dávať pozor na isté veci, môžu skončiť za mrežami.
Ekonomika Slováci sa snažia zaplatiť na daniach čo najmenej
Slováci sa snažia zaplatiť na daniach čo najmenej. Zdroj: Shutterstock.com/Marjan Apostolovic, Bits And Splits
BitmarketsOkazio mobil

Už čoskoro nastane termín, kedy by Slováci mali mať podané svoje daňové priznania. Aby si to však uľahčili, mnohí hľadajú rôzne spôsoby, ako by si mohli znížiť výšku dane. V dôsledku toho sa rozhodnú pre pofidérne praktiky, ako je napríklad podvod s bločkami.

Upozorňuje na to TV JOJ. Podľa informácií, ktoré televízia priniesla, sa na internete dajú nájsť inzeráty, v ktorých ľudia predávajú napríklad účtenky z čerpacích staníc. Ak sa niekto rozhodne do tohto „biznisu” ísť, je dosť možné, že skončí za mrežami.

Princíp týchto výmyslov sa pozdáva mnohým podnikateľom. Vedia totiž, že čím vyššie náklady vydokladujú, tým budú ich daň a odvody nižšie. Mnohí ľudia svoje náklady navyšujú fiktívne. Môže ísť napríklad o pohonné hmoty, preukážu fiktívne kilometre a aby mali dôkaz, kúpia si aj účtenky.

Nevedia však, že ide o praktiky, kvôli ktorým môžu skončiť za mrežami. V prípade, že podnikateľ daňovú povinnosť skráti o viac ako 266 eur, pôjde už o trestný čin.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Môžete skončiť aj za mrežami

Predaj bločkov, no aj ich bezplatné darovanie, sa považuje za trestný čin. Zákon totiž okrem páchateľa pozná aj účastníka trestného činu. Advokátka Zuzana Moravčíková uviedla, že účastník tohto trestného činu je zaň rzodpovedný rovnako ako osoba, ktorá ho spáchala.

Drahomíra Adamčíková, hovorkyňa Finančnej správy, uvádza, že ak by došlo k situácii, počas ktorej by predajca účteniek vystupoval tiež ako dodávateľ alebo sprostredkovateľ, bude v prípade DPH niesť aj zodpovednosť za vystavenie fiktívnej zjednodušenej faktúry s povinnou úhradou dane na nej uvedenej s príslušnou sankciou.

Ukázalo sa, že každá druha kontrola Finančnej správy má za výsledok nález a následnú pokutu. Podľa Adamčíkovej k tomu dochádza v prípade, že podnikateľ nedokáže opodstatnenosť daňových výdavkov alebo odpočítania dane vyargumentovať.

Kontrola v tomto prípade pokladničné doklady neuzná a dochádza tak k dorubeniu dane alebo tiež k uloženiu sankcií.

Každý rok sa Finančná správa stretne s tisíckami prípadov, kedy podnikateľom ide o zníženie svojich príjmov. Podotýka, že aj pomocou krížovej kontroly sa dá prísť na falošné bločky.

Podali ste už daňové priznanie za rok 2023?

Na podanie daňového priznania sa kráti čas

Každý daňovník je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb, ak jeho zdaniteľné príjmy za predchádzajúci rok presiahli čiastku 2 461,41 eur alebo ak vykazuje daňovú stratu.

Do týchto príjmov zahrňuje akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý podlieha dani a nie je oslobodený od dane z príjmov. Celkové zdaniteľné príjmy zahŕňajú aj príjem dosiahnutý zo zahraničia, ak ide o daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou (tj. rezidenta SR).

DP k dani z príjmov na rok 2023 je nevyhnutné predložiť a uhradiť do 2. apríla tohto roku.

Mohlo by vás zaujímať: Orange hlási výpadky služieb. V týchto mestách dnes nepôjde televízia a ani internet

Kvakomat PC bannerMemex mobil banner
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.