Na Slovensku kvitne prudko jedovatá rastlina. Získa si vás svojím pekným vzhľadom

  • Na Slovensku kvitne od augusta do októbra a má veľmi pekný vzhľad.
  • Príznaky otravy sa objavujú až po 2 – 6 hodinách a otrava sa môže skončiť dokonca smrťou.
Novinky Na Slovensku kvitne prudko jedovatá rastlina
Na Slovensku kvitne prudko jedovatá rastlina. Zdroj: Shutterstock.com/Olya_Beli_Art, Flystock
Kvakomat PC bannerBest Wallet mobil

Slovensko je aktuálne v období, počas ktorého na našom území kvitne jedna veľmi jedovatá rastlina. Ako uvádza portál Regióny, podľa odborníkov môže táto rastlina spôsobiť popáleniny, ochrnutie či dokonca smrť. Pozor by si na ňu mali dávať najmä malé deti.

Touto rastlinou je jesienka obyčajná, ktorá však vôbec nie je obyčajná. Na Slovensku kvitne od augusta do októbra a má veľmi pekný vzhľad. Túto prudko jedovatú rastlinu možno nájsť aj v mnohých záhradách. Pripomína vzácnu koreninu.

Nezvyčajná rastlina

V skutočnosti ide o rastlinu s veľmi nezvyčajným životným cyklom. Zdá sa, akoby žila v obrátenom slede: Kvety sa objavujú ešte pred listami, ktoré sa objavia až po odkvitnutí kvetov a po zimnom období v nasledujúcom vegetačnom období.

Rastlinu možno nájsť na lúkach, ktoré sú mierne vlhké až vlhké, no aj na pasienkoch. Nevyskytuje sa iba v horských oblastiach, ale aj v lužných lesoch a v sadoch. Podľa Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach ide o rozšírenú rastlinu, aspoň čo sa Slovenska týka.

Jesienka je rastlina, ktorá dokáže byť nielen jedovatá, ale aj liečivá. V liečiteľstve sa používa už od staroveku, avšak jej zber a spracovanie sa neodporúčajú. Obsahuje totiž kolchicín, jeden z najprudších jedov, ktorý pôsobí na centrálnu nervovú sústavu, krvný obeh a obličky.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Príznaky nastúpia neskoro

Táto rastlina je jedovatá celá. Dokonca po tom, čo ju dáte do vázy s vodou, sa jedovatou stane aj voda. Kolchicín je veľmi nebezpečný jed, ktorý sa vstrebáva veľmi pomaly. Príznaky otravy sa teda môžu ukázať až v čase, keď je už neskoro.

Podľa UVLF sa smrteľná dávka pre človeka odhaduje na 20 – 40 mg (čo zodpovedá približne 5 – 10 semenám). Niektorí odborníci uvádzajú, že letálna dávka sa pohybuje okolo 6 g semien alebo 60 g listov.

Kolchicín je prudký mitotický jed, ktorý pôsobí na centrálnu nervovú sústavu, krvný obeh a obličky. Účinok je pozvoľný. Príznaky otravy sa objavujú až po 2 – 6 hodinách, a to pálením a škrabaním v ústach, poruchami videnia, nevoľnosťou, úzkosťou, častým vracaním, hnačkami, kolikami, zvýšenou teplotou, poklesom krvného tlaku. Nakoniec nastáva ochrnutie a bezvedomie. Smrť nastáva až po 12 hodinách zlyhaním respiračného centra a srdca.

Táto rastlina nie je nebezpečná len pre ľudí, ale aj pre dobytok. Ten sa jej však vyhýba. Ak sa zviera touto rastlinou otrávi, prejaví sa to silnými hnačkami a celkovým kolapsom zvieraťa. Citlivé na jed tejto rastliny sú najmä kone, hovädzí dobytok a ošípané.

Catslap PC banertxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.