- Základom slovenskej ekonomiky je automobilový priemysel.
- Odborníci varujú, že nové americké clá zasiahnu Slovensko extrémnou silou.
- Desiatky tisíc Slovákov majú dnes ohrozenú budúcnosť.
Nezamestnanosť môže vzrásť až o pol percentuálneho bodu
Rovnako katastroficky vidí situáciu aj Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD). Andrej Lasz, generálny sekretár APZD, varuje, že zavedenie ciel ohrozí na Slovensku tisíce pracovných miest.
Ak clá zdražia naše výrobky, predaj na americkom trhu klesne a podniky budú musieť škrtať výrobu. To znamená menej práce pre ľudí a ohrozené pracovné miesta.
Automobilky a ich dodávatelia sú kľúčovými zamestnávateľmi, najmä v menej rozvinutých regiónoch Slovenska. Ak clá pribrzdia export, prví na rane budú pracovníci vo výrobe. Pokles exportu o 4 % môže zvýšiť nezamestnanosť o 0,2 – 0,5 percentuálneho bodu. Pre mnohé rodiny to bude existenčný problém.
Slovensko vyvážalo v posledných rokoch do USA čoraz viac
Slovenský export do Spojených štátov v posledných rokoch rástol závratným tempom. Kým v roku 2010 tvoril len 1,5 % z celkového vývozu krajiny, v roku 2023 to bolo už 4,5 %. V absolútnych číslach dosiahol v roku 2022 hodnotu 4,23 miliardy eur a očakáva sa, že v roku 2024 by mohol vzrásť až na 5 miliárd eur.
Dominantné postavenie v exporte do USA má práve automobilový priemysel, ktorý tvorí približne 65 % celkového vývozu, čo predstavuje hodnotu až 3 miliardy eur.
Druhým najvýznamnejším sektorom je strojárstvo s exportom v hodnote 750 miliónov eur. Tretiu priečku obsadil sektor plastov a pneumatík s objemom vývozu 250 miliónov eur.
Tieto tri odvetvia spoločne predstavujú až 80 % z celkového slovenského exportu do Spojených štátov, čo ich robí mimoriadne zraniteľnými voči prípadnému zvýšeniu dovozných ciel.