Na Slovensku hrozí masové prepúšťanie. Desaťtisíce ľudí môžu prísť o prácu

  • Základom slovenskej ekonomiky je automobilový priemysel.
  • Odborníci varujú, že nové americké clá zasiahnu Slovensko extrémnou silou.
  • Desiatky tisíc Slovákov majú dnes ohrozenú budúcnosť.
Ekonomika Slovensko doplatí na americké clá
Slovensko doplatí na americké clá. Zdroj: shutterstock.com/SpaceOak
BitmarketsBitmarkets

Slovensko aktuálne čelí bezprecedentnej hrozbe. Automobilový priemysel, ktorý je hlavným pilierom celej našej ekonomiky, sa po zavedení amerických ciel otrasie v základoch. Vyššie clá povedú k vyšším cenám vyvážaných vozidiel a automaticky k poklesu ich konkurencieschopnosti. Odnesie si to naša automobilová produkcia a jej zamestnanci.

Slovensko tvrdo doplatí na globálnu obchodnú vojnu

Donald Trump krátko po nástupe do funkcie rozpútal vo svete globálnu obchodnú vojnu. Najskôr zvýšil clá na tovary dovážané z Číny o 10 %. Vzápätí ohlásil ešte drastickejšie podmienky pre tovar dovážaný z Mexika a Kanady – clá sa majú zvýšiť až o neuveriteľných 25 %. Tieto štáty si zatiaľ vyrokovali odklad v trvaní jedného mesiaca.

Spojené štáty plánujú zvýšiť clá aj na tovar, ktorý sa dováža z Európskej únie, a to o 10 %. Slovensko ohrozujú zvýšené americké clá najviac zo všetkých krajín Európskej únie. Naša ekonomika je zameraná na export a veľká časť produkcie smeruje práve do USA.

Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR) upozorňuje:

Slovensko je najviac odkázané na export do USA zo všetkých krajín V4. Až 5,8 % nášho exportu smeruje do Spojených štátov, čo je najviac v rámci V4. Ak sa dopyt po našich autách prepadne, reťazová reakcia môže priniesť škrtanie firemných rozpočtov.

Slovenskú ekonomiku ťahajú hlavne automobilky. No desaťtisíce Slovákov pracujú aj u dodávateľov súčiastok pre automobilový priemysel.

Výroba súčiastok pre automobilový priemysel

Výroba súčiastok pre automobilový priemysel. Zdroj: shutterstok.com/hedgehog94

KOZ SR bije na poplach:

Od vývozu do USA je na Slovensku závislých približne 70-tisíc zamestnancov, čo predstavuje 2,9 % celkovej zamestnanosti. Podľa odhadov môžeme byť najviac zasiahnutou krajinou v celej EÚ, a to dokonca pred Českom a Maďarskom.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.