- Slovensko začalo viac využívať plynovod z Maďarska.
- Od začiatku roka prišlo na Slovensko už 1,5 miliardy metrov kubických plynu.
- Tento objem by sa mal postupne navyšovať.
Slovensko sa od februára 2022 čoraz menej spolieha na dovoz plynu z Ruska a stále hľadá iné cestičky. Aktuálne sme začali viac využívať južné potrubie. Informuje o tom denník Pravda.
Hovoríme o plynovom spojení so susedným Maďarskom. Dovoz plynu sa od začiatku tohto roka niekoľkonásobne navýšil. Len pre porovnanie, v minulom roku sa na Slovensko doviezlo 0,6 miliárd metrov kubických plynu.
Od začiatku roka 2024, teda za približne prvých päť mesiacov, sa stihlo doviesť už 1,5 miliardy metrov kubických plynu. To znamená, že plyn prúdiaci z Maďarska vie aktuálne pokryť približne 15 % dopytu. Tento objem by mal však ešte stúpať. Zvýšenie importu plynu z Maďarska potvrdil aj Slovenský plynárenský priemysel (SPP):
Vzhľadom na hrozbu ukončenia dovozu plynu cez Ukrajinu je dôležitá diverzifikácia trás, napríklad z poľského LNG terminálu v Gdansku.
Slovensko dováža zhruba 2 miliardy metrov kubických zemného plynu, ale z tohto objemu 90 % exportuje ďalej. Po napadnutí Ukrajiny Ruskom sa začal viac využívať dovoz zo susedného Česka, odkiaľ sme v roku 2022 doviezli 31 % potreby našej krajiny. Zvyšok zaobstaral dovoz plynu z Ruska cez napadnutú Ukrajinu.
Zemný plyn je nejedovatý prírodný horľavý plyn využívaný ako fosílne palivo a ako surovina pre chemický priemysel. Jeho hlavnou zložkou je metán. Používa sa tiež ako zdroj vodíka a na výrobu dusíkatých hnojív. Pri nedokonalom spaľovaní zemného plynu vzniká vysoko toxický oxid uhoľnatý. V malom množstve však CO vzniká pri každom spaľovaní a spaliny z plynu nie sú cítiť.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.