Na Slovensko sa valí apokalypsa. Guvernér NBS varuje: Je to „Dom šialenstva”

  • Slovensko stojí na prahu ekonomickej krízy vyvolanej obchodnými vojnami.
  • Guvernér NBS označil aktuálnu situáciu za „Dom šialenstva“ a „malý Armagedon“.
  • Riziká pre našu ekonomiku sú podľa neho obrovské.
Ekonomika Slovensko je v ťažkej ekonomickej situácií
Slovensko je v ťažkej ekonomickej situácií. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis/esfera
BitmarketsBitmarkets

Slovensko sa ocitlo v ekonomickom oku búrky. Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír označil súčasnú situáciu za „Dom šialenstva”. Na pozadí amerických protekcionistických opatrení a hrozby obchodných vojen varuje pred extrémne negatívnymi dôsledkami pre slovenské hospodárstvo.

Slovensko v tieni amerických ciel

Peter Kažimír, guvernér NBS, vo svojom vyhlásení z 22. apríla 2025 upozornil na riziká, ktoré predstavujú protekcionistické rozhodnutia administratívy prezidenta Donalda Trumpa v oblasti ciel. Tieto opatrenia vniesli do ekonomického systému veľkú neprehľadnosť. Podkopávajú tak dôveru investorov a občanov, ako uvádza Kažimír na oficiálnej stránke NBS.

Guvernér situáciu charakterizoval ako „historický okamih, taký malý európsky a americký Armagedon” a zdôraznil, že ide o naplnenie horších scenárov, s ktorými musí centrálna banka počítať vo svojich prognózach.

Dopad na slovenské hospodárstvo

Slovensko ako malá, otvorená ekonomika, ktorá je existenčne závislá od exportu, je obzvlášť v ohrození voči dôsledkom obchodných vojen. Kažimír jasne pomenoval hlavné riziká:

Clá v každom prípade znamenajú oslabenie ekonomického rastu, ohrozenie dobrej nálady na trhu práce a samozrejme aj isté dopady na ceny,” keďže clá predovšetkým zvyšujú ceny dotknutých tovarov.

Situácia je zložitá

Napriek tomu, že ECB nedávno znížila základné úrokové sadzby, čo by malo podporiť ekonomickú aktivitu. Guvernér varuje, že kombinácia geopolitického napätia a rizík spojených s obchodnými vojnami zvyšuje nepredvídateľnosť budúceho ekonomického vývoja.

História nás naučila, že clá spomaľujú rast a zvyšujú infláciu – teda presne to, čomu sa chceme vyhnúť,” pripomína Kažimír.

Slovensko potrebuje čas a rozvahu

Podľa Kažimíra sa Slovensko a celá eurozóna ocitli v prostredí náhlych zmien a šokov, kde panuje „obrovská neistota, nepredvídateľnosť a napätie” . V takejto situácii je podľa neho kľúčové zachovať chladnú hlavu a ostražitosť.

„Potrebujeme čas lepšie porozumieť rizikám a možným vplyvom na ekonomiku a nás všetkých,” uviedol guvernér s tým, že NBS bude pozorne sledovať a analyzovať prichádzajúce ekonomické údaje.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.