Na Slovensko mieri „digitálna peňaženka”. Tento projekt EÚ má ale množstvo kritikov

  • Plné spustenie digitálnej peňaženky má nastať už v roku 2026.
  • Používanie elektronických dokladov bude dobrovoľné.
  • Kritici sa obávajú absolútnej kontroly zo strany štátu.
Novinky Na Slovensko prichádza digitálna peňaženka
Na Slovensko prichádza digitálna peňaženka. Zdroj: shutterstock.com/Arnont.tp/one photo/Sidenko Tatiana
Kvakomat PC bannerWallstreetpepe ICO mobil baner

Digitalizácia zasahuje už do takmer každého spektra nášho života a zdá sa, že tento trend neobíde ani osobné doklady občanov. Projekt s názvom digitálna peňaženka ale nie je žiadnou novinkou a dokonca sa nachádza vo finálnej fáze, uvádza správa Aktuality. Uvedenie a plné spustenie projektu má nastať už v roku 2026 v krajinách Európskej únie (EÚ), kde patrí aj Slovensko.

Digitálna peňaženka mieri aj na Slovensko

Súčasťou projektu európskej digitálnej peňaženky má byť digitálna identita a s ňou spojený aj elektronický občiansky preukaz. Vďaka digitálnej peňaženke sa občania budú môcť identifikovať a taktiež si ukladať všetky úradné dokumenty, rovnako ako aj vodičský preukaz alebo rodný list.

Je dôležité povedať, že používanie tejto peňaženky bude dobrovoľné. Občania by ale mali zvážiť digitálnu formu dokladov, keďže to so sebou prinesie podstatne jednoduchšie využívanie elektronických služieb štátu. U nás je tento projekt v úvodnej fáze. Počas budúcich mesiacov bude nasledovať príprava pre implementačné akty. Následne budeme poznať technickú realizáciu digitálnej peňaženky.

Využijete možnosť digitálnej peňaženky?

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Kritici sa obávajú kontroly

O zavedení digitálnej identity sme informovali už v novembri minulého roku. Kritici ale argumentujú tým, že to môže spôsobiť absolútny dohľad. Webové prehliadače napríklad budú údajne musieť akceptovať digitálne certifikáty a kryptografické kľúče vybrané EÚ, čo otvorí dvere k online dohľadu. Inak povedané, štát bude schopný zachytiť webovú aktivitu akéhokoľvek občana EÚ.

Európska komisia tieto obavy ignoruje a uvádza, že ide o nepochopenie celého projektu. Vlády údajne nebudú vykonávať dohľad nad internetom a nenarušia dôvernosť internetových prepojení. Navyše zatiaľ bude táto možnosť iba dobrovoľná a je otázne, či časom prejdeme na úplnú digitalizáciu dokladov pre každého občana.

Hlavným dôvodom zavedenia digitálnej peňaženky má byť bezpečnosť. V súčasnosti, keď nás aplikácia požiada o prihlásenie alebo registráciu, netušíme, kde v skutočnosti naše osobné údaje putujú. Práve nový projekt má vyriešiť podobné problémy, pretože s touto technológiou si máme vedieť sami skontrolovať, aké údaje sa vymieňajú, a ako sa používajú.

Mohlo by ťa zaujímať: Už sa to začalo. Hotovosť čoskoro zmizne a nahradia ju digitálne peniaze

Best Wallet PCKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.