Na Slovákov sa valí ďalšia veľká reforma. Nastanú zásadné zmeny v príspevkoch

  • Rezort práce chystá veľkú reformu sociálneho systému.
  • Príspevky pre odkázaných bude štát prerozdeľovať novým spôsobom.
  • Zmena by mala vstúpiť do praxe už od roku 2026.
Ekonomika Príspevky pre odkázaných budú mať nové pravidlá
Príspevky pre odkázaných budú mať nové pravidlá. Zdroj: shutterstock.com/Rodica Ciorba
Anycoin pc bannerBitmarkets

Príspevky na pomoc odkázaným bude štát rozdeľovať inak. Ministerstvo práce pripravuje zásadnú reformu sociálneho systému, ktorá dramaticky zmení spôsob, akým štát podporuje odkázaných občanov. Vláda už schválila koncepciu, ktorá prinesie historické zmeny vo financovaní sociálnych služieb a prerozdeľovaní príspevkov po roku 2026. O téme informovala STVR.

Príspevky pôjdu priamo odkázaným

Najvýraznejšou zmenou bude zavedenie nového príspevku na pomoc pri odkázanosti. Minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) oznámil, že odkázaní ľudia dostanú peniaze priamo a sami sa rozhodnú, ako ich využijú.

„Či príspevok použije na opateru v domácnosti, teda ho poskytne svojmu príbuznému, alebo ho použije na domácu opatrovateľskú službu, teda terénny pracovník príde do domácnosti mu pomáhať, alebo ho využije na pobytové zariadenie,” vysvetlil minister.

Odkázaní často nedokážu spravovať financie

Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb pôvodne vyjadrovala obavy zo zneužívania verejných zdrojov, keďže viac ako 70 percent odkázaných ľudí nedokáže samostatne spravovať svoje financie.

Predsedníčka asociácie Anna Ghanamová však upokojuje situáciu: „Peniaze sa alokujú na účet občana, ktorý prejaví vôľu o výber druhu sociálnej služby. Keď dá vedieť, koho si vybral, tak peniaze potom idú konkrétnemu poskytovateľovi. V prípade domáceho opatrovateľa by to malo ísť priamo na účet opatrovateľa.”

Úľava pre mestá a obce

Reforma prinesie významné zmeny aj pre samosprávy. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) víta, že obce a mestá už nebudú musieť platiť prevádzkové náklady neverejným poskytovateľom. Toto finančné bremeno výrazne zaťažovalo obecné rozpočty, ako potvrdila podpredsedníčka ZMOS Božena Kováčová.

Časť kompetencií sa presunie na vyššie územné celky, hoci spolufinancovanie sociálnych služieb samosprávami zostane zachované. Kováčová dodáva, že detaily reformy sa stále dolaďujú, najmä v otázke presného rozdelenia kompetencií medzi obce a samosprávne kraje.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Komplexné riešenie sociálnych problémov

Reforma si kladie aj ďalšie ambiciózne ciele. Plánuje riešiť nedostatok sociálnych pracovníkov a opatrovateľov, zlepšiť bezbariérovosť verejných budov a prepojiť sociálnu a zdravotnú starostlivosť.

Rezort práce už chystá novú legislatívu

Ministerstvo práce má do konca roka 2025 pripraviť potrebné zákony, aby reforma mohla začať fungovať už po roku 2026.

Táto historická zmena v sociálnom systéme má potenciál zlepšiť život tisícom odkázaných Slovákov a ich rodinám, no jej úspech bude závisieť od precízneho nastavenia všetkých detailov a dôslednej implementácie.

txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.