- Túto dávku sociálneho zabezpečenia vypláca Sociálna poisťovňa, pokiaľ osoba splní zákonom stanovené podmienky.
- Ako aj bežní zamestnanci, tak aj SZČO musia počas svojej péenky dodržiavať určité pravidlá.
Výška nemocenskej dávky sa odvíja od denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ). Zároveň sa určuje aj rozhodujúce obdobie, teda obdobie, z ktorého sa zohľadňuje príjem pri výpočte dávky.
Sociálna poisťovňa pri výpočte DVZ alebo PDVZ spočíta vymeriavacie základy na platenie poistného na nemocenské poistenie za rozhodujúce obdobie a následne ich vydelí počtom dní tohto obdobia.
Výška nemocenskej dávky sa líši počas prvých troch dní dočasnej práceneschopnosti a od štvrtého dňa.
Od prvého do tretieho dňa dočasnej PN živnotníka je výška jeho nemocenskej dávky 25 percent DVZ alebo PDVZ. V prípade, že si však SZČO stav privodil tým, že užil alkohol alebo návykovú látku, jeho nemocenské bude na úrovni 12,5 percenta DVZ alebo PDVZ.
Od štvrtého dňa dočasnej PN živnostníka už ide o 55 percent DVZ alebo PDVZ. V prípade alkoholu a iných návykových látok to je 27,5 percenta.
Ak ide SZČO na péenku od 1.1.2024 do 31.12.2024, jeho DZV ani PDVZ nemôže prevyšovať 85,7425 eur. V tomto kalendárnom roku môže od prvého do tretieho dňa SČZO dostať nemocenské najviac 21,435625 eur (25 % z 85,7425 eur). V prípade péenky od štvrtého dňa je maximálna suma na úrovni 47,158375 eur.