Na „PN-ku” majú nárok aj živnostníci. Takto vyzerajú sumy v roku 2024

  • Túto dávku sociálneho zabezpečenia vypláca Sociálna poisťovňa, pokiaľ osoba splní zákonom stanovené podmienky.
  • Ako aj bežní zamestnanci, tak aj SZČO musia počas svojej péenky dodržiavať určité pravidlá.
Ekonomika Na nemocenskú dávku majú nárok aj živnostníci
Na nemocenskú dávku majú nárok aj živnostníci. Zdroj: Shutterstock.com/Perfect Wave, Pormezz
Okazio PCBitmarkets

Výška nemocenskej dávky sa odvíja od denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ). Zároveň sa určuje aj rozhodujúce obdobie, teda obdobie, z ktorého sa zohľadňuje príjem pri výpočte dávky.

Sociálna poisťovňa pri výpočte DVZ alebo PDVZ spočíta vymeriavacie základy na platenie poistného na nemocenské poistenie za rozhodujúce obdobie a následne ich vydelí počtom dní tohto obdobia.

Výška nemocenskej dávky sa líši počas prvých troch dní dočasnej práceneschopnosti a od štvrtého dňa.

Od prvého do tretieho dňa dočasnej PN živnotníka je výška jeho nemocenskej dávky 25 percent DVZ alebo PDVZ. V prípade, že si však SZČO stav privodil tým, že užil alkohol alebo návykovú látku, jeho nemocenské bude na úrovni 12,5 percenta DVZ alebo PDVZ.

Od štvrtého dňa dočasnej PN živnostníka už ide o 55 percent DVZ alebo PDVZ. V prípade alkoholu a iných návykových látok to je 27,5 percenta.

Ak ide SZČO na péenku od 1.1.2024 do 31.12.2024, jeho DZV ani PDVZ nemôže prevyšovať 85,7425 eur. V tomto kalendárnom roku môže od prvého do tretieho dňa SČZO dostať nemocenské najviac 21,435625 eur (25 % z 85,7425 eur). V prípade péenky od štvrtého dňa je maximálna suma na úrovni 47,158375 eur.

Pozor na pravidlá

SpäťStrana 2/3Ďalej
txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.