- Túto dávku sociálneho zabezpečenia vypláca Sociálna poisťovňa, pokiaľ osoba splní zákonom stanovené podmienky.
- Ako aj bežní zamestnanci, tak aj SZČO musia počas svojej péenky dodržiavať určité pravidlá.
Na dočasnú práceneschopnosť majú nárok aj živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby. Mnohí z nich o tom však ani len netušia.
Ako uvádza portál Podnikajte.sk, taktiež majú nárok na nemocenské. Túto dávku sociálneho zabezpečenia vypláca Sociálna poisťovňa, pokiaľ osoba splní zákonom stanovené podmienky.
Za dočasne práceneschopného možno SZČO uznať napríklad z dôvodu choroby, choroby z povolania, pracovného úrazu, iného úrazu, no aj nariadených karanténnych opatrení a izolácie.
Ako sme už uviedli vyššie, živnostník musí splniť určité podmienky, aby získal nárok na nemocenské od Sociálnej poisťovne.
V prvom rade musí mať táto osoba potvrdenú dočasnú práceneschopnosť od lekára. Zároveň živnostník musí byť povinne alebo dobrovoľne nemocensky poistený. V deň vzniku dočasnej PN by malo byť teda jeho nemocenké poistenie aktívne.
Nárok na nemocenské však má aj v prípade, že jeho nemocenské poistenie zaniklo, no je v ochrannej lehote.
Nemocenské nedostanú živnosntíci, ktorí poberajú materské.
Poslednou podmienkou na zisk nemocenského je, že živnostník má zaplatené poistné na nemocenské poistenie včas a v správnej výške. Toleruje sa suma dlžného poistného nižšia ako 5 eur.
Živnostníci, ktorí sú dobrovoľne nemocensky poistení, musia mať minimálne 270 dní poistenia za posledné dva roky. Pokiaľ túto podmienku nesplnia, nárok na nemocenské im nevznikne.
Nárok na nemocenské však nemajú ani živnostníci, ktorí nemajú povinnosť platiť sociálne odvody.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.