- Obchodníci aj investori neustále hľadajú spôsoby, ako získať informačnú výhodu, ktorá by im pomohla k ziskovosti.
- Jednou z populárnych stratégií, ako získať pomyselný obchodný „edge”, je korelácia.
PR článok XTB. Vo finančnom svete znamená korelácia určitú formu vzťahu medzi dvoma rôznymi aktívami. Inými slovami, rôzne inštrumenty môžu mať na seba rôzny vplyv, ktorý obchodníci môžu využiť vo svoj prospech.
Intro
Korelácia sa rozdeľuje na dve základné skupiny. Môže byť záporná alebo kladná. Väčšinou sa stretávame s percentuálnym alebo číselným vyjadrením, napríklad s číselným rozsahom od -100 (maximálna záporná korelácia) do 100 (maximálna kladná korelácia). Toto rozmedzie sa nazýva korelačný koeficient – čím je kladnejší, tým je pravdepodobnejšie, že sa bude pohybovať rovnakým smerom v tandeme a naopak. Pri kladnej korelácii sa teda inštrumenty pohybujú rovnako: napr. austrálsky a novozélandský dolár majú tendenciu sa pohybovať v rovnakom smere. Pri zápornej korelácii je tomu naopak.
Korelácia a kauzalita
Je potrebné spomenúť, že korelácia neznamená vždy kauzalitu. Teda aj keď spolu určité dve aktíva korelujú, neznamená to, že v tomto vzťahu nachádzame logickú súvislosť. Niekedy môže ísť o kombináciu niekoľkých vonkajších faktorov, nálady na trhu a pod. Všeobecným odporúčaním je preto sledovať dlhodobý vzťah daných inštrumentov, aby sme vylúčili vyššie zmienené faktory.
Najčastejšie sú korelované nástroje zaradené do rovnakej kategórie, ako je Forex alebo komodity. Dobrým príkladom sú menové páry EURUSD a GBPUSD, ktoré majú veľmi silnú pozitívnu koreláciu vďaka podobnému charakteru a regiónu. Môžeme však nájsť aj korelované trhy z iných kategórií, jednou z nich môže byť negatívna korelácia medzi zlatom a USD alebo cenami ropy a menou CAD. Avšak nemusí vždy ísť o tradingové inštrumenty. Aj vo svete investícií nájdeme mnoho korelácií, kde sa typicky spoločne pohybujú napríklad dané sektory.
Ako teda s koreláciou pracovať správne? Práca s týmto nástrojom môže byť tiež o kreativite a mnoho obchodníkov si postupom času vytvorí svoj osobitý systém. Všeobecne sú ale primmárne používané dva spôsoby: korelačné tabuľky a sledovanie mikro odchýlok.
Korelačné tabuľky
Málokedy si obchodníci uvedomujú, že na finančných trhoch je všetko prepojené. Neznalosť korelácie inštrumentov, s ktorými obchodujú, môže viesť k tomu, že môžu mať obchody na dvoch alebo troch rôznych trhoch, ale vo výsledku ide o rovnakú obchodnú myšlienku – práve preto, že tieto trhy spolu výrazne korelujú.
Ako príklad môžeme uviesť obchodníka, ktorý vidí príležitosti na pároch AUDUSD a NZDUSD. Nechce si nechať ujsť ani jednu z nich, a preto otvorí obchody na oboch. Ak sa pozrieme na tabuľku, vidíme, že tieto páry majú koeficient 86, čo je významná pozitívna korelácia, a je teda pravdepodobné, že pokiaľ na jednom z nich dosiahne zisk, dosiahne zisk aj na druhom, alebo naopak straty na oboch. V takom prípade je lepšie umiestniť časť kapitálu do iného nekorelovaného trhu a vybrať si iba jeden z týchto dvoch s lepšími technickými alebo rizikovými parametrami.
Sledovanie mikro odchýlok
Opakom môže byť jednoduché sledovanie trhov s výraznou pozitívnou alebo negatívnou koreláciou a zameranie sa na mikroskopické odchýlky v tomto vzťahu. V takom prípade musí obchodník dobre poznať dlhodobú koreláciu daných inštrumentov.
Nižšie vidíme grafy EURUSD a GBPUSD. Na prvý pohľad je tu viditeľná výrazná pozitívna korelácia oboch párov. Obchodník sa môže zamerať na dosiahnutie lokálnych extrémov na oboch pároch a porovnať jednotlivé reakcie na tieto zóny. V prvom prípade vidíme, že pár GBPUSD už reagoval na úroveň podpory a vytvoril nové vyššie minimum označené „+”, avšak korelovaný pár EURUSD vytvára ešte jedno minimum. Táto situácia dáva obchodníkovi lepší vstupný potenciál do obchodu vzhľadom na podstupované riziko.
V praxi
Na záver možno povedať, že pochopenie korelácií môže pomôcť pri určovaní rizika, ktoré je spojené s jednou obchodnou myšlienkou. Malo by teda ísť predovšetkým o defenzívnu metodiku, ktorá ochráni obchodný kapitál. Toto je samozrejme ale iba základ. V ďalších fázach je možné prácu s koreláciami rozvinúť do ďalších pomocných stratégií, ako je porovnávanie dlhodobej korelácie s krátkodobou koreláciou a hľadanie disparít.
Pre viac informácií navštívte sekciu Vzdelávanie na webových stránkach XTB: https://www.xtb.com/sk/vzdelavanie
Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 76 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov. Investovanie je rizikové, investujte zodpovedne.