Mzdy na Slovensku počas roka stúpli nahor. Ktorý sektor zaznamenal najnižší rast?

Ekonomika Mzdy Slovákov išli tento rok nahor
Mzdy Slovákov išli tento rok nahor. Zdroj: shutterstock.com/Maryna Pleshkun/xalien
Okazio PCBitmarkets

Čoraz vyššia inflácia prinútila štát aj súkromníkov zvyšovať Slovákom platy. Priemerná hrubá mzda vzrástla v prvom štvrťroku ročne dokonca o takmer 10 %, informuje o tom denník SME.

Druhá stránka veci je reálna mzda, kde odborníci zohľadňujú vplyv inflácie, ktorá bola medziročne na úrovni 15,1 %. Pri takomto spočítaní vyšlo, že reálna priemerná mzda medziročne klesla o 4,9 %.

Najviac platy rástli v sektore výroby, tam dochádzalo k zvyšovaniu miezd dokonca paušálne. Polepšili si aj zamestnanci v sektore obchodu a ľudských zdrojov. Asi nie je prekvapením, že vyššie mzdy sa stali lákadlom na pozície, ktoré trpia nedostatkom zamestnancov.

Na opačnej strane stál IT sektor, kde mzdy rástli najpomalšie. Na mnohých pozíciách ostali mzdy na rovnakej úrovni ako v minulom roku. Nepriamo za to môže aj prepúšťanie v nadnárodných spoločnostiach ako Microsoft alebo Meta.

Mzdy najmenej rástli v IT sektore

Mzdy najmenej rástli v IT sektore. Zdroj: shutterstock.com/Gorodenkoff

To sa síce Slovenska priamo nedotklo, napriek tomu zamestnávatelia uvažujú nad zavedením hornej hranice miezd v tejto oblasti. Inak to nie je ani s rastom miest. Toto číslo sa zrejme zastavilo a nemalo by v budúcnosti rásť.

Ak sa pozrieme na nezamestnanosť na Slovensku, tak tá bola v roku 2022 na úrovni 5,9 %. Najnižšia nezamestnanosť, teda pod 4 % bola v Nitrianskom, Trnavskom a Bratislavskom kraji.

Slovákom príjem už nestačí

Aj napriek zvyšovaniu miezd žijú Slováci od výplaty k výplate. Vyplýva to z výsledkov 11. ročníka Európskeho prieskumu platobného správania spotrebiteľov 2023, ktoré zverejnila spoločnosť Intrum, európsky poskytovateľ služieb správy a vymáhania pohľadávok.

Slováci jednoducho nemajú dostatočné príjmy na pokrytie všetkých svojich mesačných výdavkov. Až 76 % Slovákov uviedlo, že každý mesiac minú celý svoj príjem alebo dokonca siahajú na úspory. Tí, čo úspory nemajú, idú neraz do dlhu. Smutným obrazom je to, že len 24 % respondentov uviedlo, že ich príjmy prevyšujú nad výdavkami.

25 % opýtaných neuhradilo včas za posledný rok minimálne jeden účet. Avšak v priamom porovnaní s ostatnými európskymi krajinami je to jeden z najlepších výsledkov. Hlavným dôvodom neuhradenia účtov je nedostatok prostriedkov. To vo výskume uviedlo 38 % respondentov, ktorí meškali s platbou aspoň raz za posledných 12 mesiacov.

Dôležitým krokom bude skrotiť infláciu, čím narastú aj reálne mesačné mzdy a vyriešenie situácie s refinancovaním hypoték. Uvidíme, ako nás môže ovplyvniť konflikt v Izraeli. V prípade zlého vývinu môže dôjsť k nárastu ceny ropy a tým pádom aj pohonných hmôt.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Prečítajte si aj: Najbohatší Slováci. Kto ovládol rebríček svojim tučným kontom tentokrát?

txbOkazio mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.