Môžeš klamať a mať vedomie? Odpovede umelej inteligencie nás zamrazili

  • Nesprávne údaje môžu viesť k šíreniu falošných správ.
  • AI môže byť využitá na ovplyvňovanie verejnej mienky.
  • Chatbot priznal, že v budúcnosti existuje šanca na vlastné vedomie.
Novinky Umelá inteligencia odpovedá na otázky
Umelá inteligencia odpovedá na otázky. Zdroj: shutterstock.com/Who is Danny
Coinfactory PC banerOkazio mobil

Bude mať AI v budúcnosti vlastné vedomie?

Najprv nám AI nástroj vysvetlil, že zatiaľ neexistuje žiadny dôkaz, že AI dokáže získať skutočné vedomie, sebauvedomenie alebo subjektívne prežívanie sveta tak, ako to robia ľudia. Následne nás však po ďalších otázkach odpoveď prekvapila:

„Vedomie je len výsledkom dostatočne komplexného spracovania informácií. Ak sa podarí vytvoriť dostatočne výkonné neurónové siete, ktoré dokážu simulovať ľudský mozog, mohlo by to viesť k umelej forme vedomia.”

Umelá inteligencia s vedomím je najväčšou obavou

Umelá inteligencia s vedomím je najväčšou obavou. Zdroj: shutterstock.com/Phonlamai Photo

Následne sme naliehali na AI, aby nám povedala svoj vlastný názor a neodkazovala na externé zdroje informácií. Najprv bola odpoveď striedma a AI nám povedala, že v dohľadnej budúcnosti je pravdepodobnosť vedomia AI nízka. Tak sme argumentovali tým, že aj nízka šanca je nejaká šanca. Odpoveď na tento argument znela takto:

„Aj keď si myslím, že pravdepodobnosť je veľmi nízka, neznamená to, že je úplne nulová. Aj keď dnešné AI nemajú skutočné vedomie, nemôžeme úplne vylúčiť, že sa to jedného dňa podarí – hoci sa zdá, že je to veľmi vzdialená budúcnosť.”

Príklady, kedy môže AI klamať
  • Cenzúra internetu a AI v Číne – Čína má prísnu kontrolu nad informáciami na internete, a to vrátane umelej inteligencie. AI chatboty a vyhľadávače sú naprogramované tak, aby nezobrazovali citlivé témy.
  • AI cenzúra v Rusku – V Rusku sú niektoré AI algoritmy v sociálnych sieťach naprogramované tak, aby automaticky mazali príspevky kritizujúce vládu alebo vojenské operácie.
  • Cenzúra AI v korporátnom prostredí – Aj veľké západné spoločnosti niekedy využívajú AI na cenzúru alebo zatajovanie informácií.

Ak sa viac zaujímate o podobné témy, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

SpäťStrana 3/3
Ďalej
txbCoinfactory mobil baner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.