Mobil reklama GuardiannnPC reklama Guardiannn

Mnohé NFT sa predali za milióny. Aká je ich aktuálna hodnota?

  • Fenomén NFT v roku 2021 ovládol kryptomeny.
  • Dnes je síce slabší, ale doteraz sa čulo obchodujú.
  • Našli si svoje miesto v kryptomenovom svete.
Novinky NFT sú aj dnes súčasťou kryptosveta
NFT sú aj dnes súčasťou kryptosveta. Zdroj: shutterstock.com/mundissima
BitmarketsBitmarkets

Trh s nezameniteľnými tokenmi (NFT) zaznamenal v poslednom období výrazný rast, pričom investície v tomto sektore dosahujú miliónové hodnoty. Ethereum, ako popredná blockchainová platforma, naďalej dominuje v oblasti NFT. Väčšina týchto tokenov sa vytvára a obchoduje práve na jeho sieti.

Popularita NFT a ich hodnotový rast

NFT sú digitálne aktíva, ktoré reprezentujú vlastníctvo unikátnych položiek. Toto umenie v podobe hudby, obrázkov, videí či herných predmetov sa stalo stredobodom pozornosti investorov, umelcov a zberateľov. Ich popularita prudko vzrástla vďaka schopnosti prepojiť fyzické a digitálne svety a umožniť ľuďom vlastniť a obchodovať unikátne digitálne majetky.

Obchodovanie s NFT

Hodnoty niektorých NFT kolekcií dosiahli rekordné výšky s jednotlivými predajmi v miliónoch dolárov. Zberateľské predmety ako CryptoPunks a Bored Ape Yacht Club sa predávali za obrovské sumy, čím posilnili vieru v samotné NFT a predovšetkým v to, že NFTs predstavujú nový spôsob, ako uchovávať a zhodnocovať hodnotu v digitálnom veku.

 

Ethereum zohráva v tomto rozmachu kľúčovú úlohu, keďže väčšina NFT je vytváraná a obchodovaná na jeho sieti. Umožňuje tvorbu smart kontraktov, ktoré zabezpečujú vlastníctvo a prenos NFTs medzi používateľmi. ERC-721 a ERC-1155 sú štandardy pre túto oblasť.

92%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ethereum a nezameniteľné tokeny

Vysoká adopcia Etherea medzi tvorcami a zberateľmi NFT je spôsobená jeho robustnou infraštruktúrou, veľkou komunitou vývojárov a podporou decentralizovaných aplikácií (dApps). Táto popularita zároveň prispela k zvýšeniu dopytu po Ethereu (ETH), natívnej kryptomene siete, čo vedie k rastu jej hodnoty.

Napriek úspechu táto kryptomena čelí výzvam, najmä pokiaľ ide o škálovateľnosť a poplatky za transakcie. Vysoké náklady na plyn (gas fees) na sieti často odrádzajú používateľov, najmä pri menších transakciách. Tieto problémy otvorili dvere konkurenčným blockchainom, ako sú Solana, Binance Smart Chain a Tezos, ktoré ponúkajú nižšie poplatky a vyššiu rýchlosť transakcií. Tieto platformy získavajú popularitu medzi novými tvorcami, čo by mohlo narušiť dominanciu Etherea.

NFT a Ethereum pravdepodobne zostanú ústrednými hráčmi v digitálnom priestore aj v budúcnosti. S príchodom Ethereum 2.0, ktoré sľubuje zlepšenie škálovateľnosti a zníženie poplatkov, by mohla dominancia Etherea v tejto oblasti zostať neohrozená. Rovnako tak pokračujúci záujem o nezameniteľné tokeny zo strany investorov, celebrít a veľkých značiek signalizuje, že trh s týmito digitálnymi aktívami má pred sebou ďalší rastový potenciál.

NFTs teda pokračujú v priťahovaní miliónových investícií a Ethereum si udržiava vedúce postavenie. Zostáva otázkou, ako sa bude trh vyvíjať, a ktoré platformy nakoniec získajú najväčší podiel na tomto dynamickom sektore.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: CointelegraphTAGY:
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.