Mladí absolventi bez práce: Slovensko aj tak ponúka viac ako 100-tisíc voľných pracovných miest

  • Na Slovensku je viac ako 100 000 voľných pracovných miest, ale mladí absolventi sú stále bez práce.
  • Vysokoškoláci majú problém nájsť zamestnanie, najmä v technických odboroch.
  • 70 % firiem priznáva, že nedokáže obsadiť voľné pozície kvôli nesúladu s kvalifikáciou absolventov.
Ekonomika Mladí absolventi bez práce
Mladí absolventi bez práce. Zdroj: shutterstock.com/Rawpixel.com, AlexandrMusuc
Bitcoin hyper PCBitcoin hyper mobil

Na Slovensku sa každý rok zvyšuje počet mladých absolventov, ktorí sa po ukončení štúdia ocitajú na úradoch práce. Aj napriek tomu, že na trhu práce je aktuálne viac ako 100-tisíc voľných pracovných miest, stále je ťažké pre mnohých mladých ľudí nájsť zamestnanie, najmä pre tých s vysokoškolskými diplomami.

Tento paradox sa stále viac prejavuje, pričom odborníci na trhu práce upozorňujú na zhodu medzi dopytom po pracovnej sile a kvalifikovanými kandidátmi. Informuje o tom portál Správy STVR.

Mladí absolventi a ich hľadanie zamestnania

V tomto roku Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) eviduje viac ako 7 000 absolventov, ktorí si hľadajú zamestnanie, z toho viac ako 2500 sú vysokoškoláci. Väčšina nezamestnaných absolventov je v Košickom kraji, čo poukazuje na regionálne rozdiely na trhu práce.

Aj keď počet vysokoškolákov bez práce klesol o tisíc v porovnaní s minulým rokom, stále ide o početný segment, ktorý nemá kde uplatniť svoje vzdelanie.

Zaujímavým zistením je, že na Slovensku je stále zhruba 105 000 voľných pracovných miest. Ide najmä o priemyselné odvetvia v okolí Bratislavy, Trnavy, Nitry a Trenčína. Napriek tomu, že voľné pozície existujú, vysokoškoláci a stredoškoláci s technickým vzdelaním často nenachádzajú pracovné miesta, ktoré by zodpovedali ich kvalifikácii.

Ľubomír Koršňák, makroekonomický analytik UniCredit Bank, upozorňuje, že na juhu a východe Slovenska je situácia úplne iná. Tu sa na jedno voľné pracovné miesto môže hlásiť aj viac ako 50 nezamestnaných.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Kvalifikácia absolventov nezodpovedá požiadavkám trhu – mladí absolventi bez práce

Problémy na trhu práce sa v posledných rokoch nezlepšili, ba skôr pretrvávajú. Kvalifikácia absolventov často neodpovedá aktuálnym potrebám trhu práce. Záujem o administratívne pozície klesá, zatiaľ čo požiadavky na technické odbory rýchlo rastú.

Psychológ a pedagóg Miron Zelina upozorňuje na potrebu modernizácie výučby. „Učiť automechanika na zastarané auto je dnes neefektívne. Je dôležité učiť zručnosti, ktoré zabezpečia flexibilitu a prispôsobivosť trhu,” tvrdí Zelina.

Na základe analýzy Asociácie personálnych agentúr Slovenska70 % spoločností priznáva, že nedokáže obsadiť voľné pozície. To je dôsledok nesúladu medzi tým, čo sa absolventi učia na školách, a požiadavkami praxe. Ako uviedol Koršňák, tento problém je dlhodobý a regionálny.

Rôzne kvalifikačné oblasti sa na trhu práce ťažko prekrývajú, čo spôsobuje nielen problém pre mladých absolventov, ale aj pre firmy, ktoré hľadajú špecializovaných pracovníkov.

Späť
Strana 1/2Ďalej
Kryptocashback Etoro PCCoinfactory mobil baner
Autor:
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.