Ministerstvo vnútra varuje: Slovensko zaplavili nové podvody

  • Podvodníci útočia na Slovákov všetkými dostupnými prostriedkami.
  • Ministerstvo vnútra upozorňuje na nebezpečné praktiky.
  • Ak si nedáte pozor na podozrivé správy alebo QR kódy, môžete prísť o desiatky tisíc eur.
Ekonomika Podvody sa na Slovensku ešte viac rozšírili
Podvody sa na Slovensku ešte viac rozšírili. Zdroj: shutterstock.com/voronoman
Okazio PCCoinfactory mobil baner

Deepfake a podvody pri hľadaní zamestnania

S rastúcim využívaním umelej inteligencie sa objavuje aj nový typ podvodu, ktorý ohrozuje nielen slovenské firmy. Podvodníci využívajú deepfake technológie na falšovanie identít pri uchádzaní sa o prácu.

V posledných mesiacoch sa objavuje nový typ podvodu, ktorý ohrozuje firmy po celom svete. Zneužívanie AI technológií a deepfake nástrojov na falšovanie identít uchádzačov o prácu sa stáva čoraz bežnejšie,” upozorňuje ministerstvo.

Jeden z najznámejších prípadov sa týka kandidáta, ktorého bezpečnostná firma Pindrop Security nazvala „Ivan X”. Tento podvodník použil deepfake software na vytvorenie falošnej tváre a hlasu, aby sa dostal do výberového konania na pozíciu senior inžiniera. Jeho výrazy tváre a slová počas videohovoru boli podozrivé, pretože neboli zosúladené.

Nebezpečenstvo spočíva v tom, že deepfake technológie umožňujú podvodníkom vytvoriť tak presvedčivú falošnú identitu, že sa môžu infiltrovať do firmy bez povšimnutia. Experti varujú, že do roku 2028 bude až 25 % uchádzačov o prácu falošných.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Gmail a phishingové útoky

Gmail, ktorý používa veľká časť populácie, sa stal terčom častých phishingových útokov. Hoci Google zavádza end-to-end šifrovanie (E2EE), Gmail stále nie je úplne bezpečný nástroj na posielanie citlivých informácií.

Útočníci využívajú vašu dôveru v e-mailoch, ktoré zdanlivo prichádzajú „od šéfa”, „z banky” alebo „od kolegu”, aby vás presvedčili:

  • kliknúť na falošný odkaz a prihlásiť sa na podvodnú stránku,
  • stiahnuť prílohu s vírusom,
  • poslať peniaze „dodávateľovi”, ktorý je v skutočnosti podvodník,
  • prezradiť prihlasovacie údaje, heslá alebo firemné dokumenty.

Podvodníci cielia najmä na firmy cez tzv. Business Email Compromise (BEC) a to tak, že predstierajú, že sú konatelia, účtovníci alebo obchodní partneri… A často im to vyjde. Takto už prišli firmy o desiatky tisíc eur – len preto, že niekto klikol na nesprávny email,” uvádza ministerstvo.

Podvody ohrozujú Slovákov

Podvody ohrozujú Slovákov. Zdroj: shutterstock.com/LarysaPol/fizkes

SpäťStrana 3/4Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.