Ministerstvo financií sa vyjadrilo k dani na bankové prevody. Zavedie ju?

  • Nová daň na bankové prevody pobúrila mnohých Slovákov.
  • Rezort financií sa k nej konečne vyjadril.
Ekonomika Ministerstvo financií sa vyjadrilo k dani na bankové prevody
Ministerstvo financií sa vyjadrilo k dani na bankové prevody. Zdroj: Shutterstock.com/Thapana_Studio, Roman Samborskyi
BitmarketsBitmarkets

Ministerstvo financií rýchlo zareagovalo na správy o údajnom pripravovaní návrhu novej dane na bankové prevody a výbery z bankomatov. Rezort tieto správy označil za klamstvá a šírenie poplašných informácií. Poukázal na to portál O peniazoch.

Ministerstvo financií popiera, že by plánovalo zaviesť zdaňovanie výberov z bankomatov a bankových prevodov pre bežných občanov.

Šírenie poplašných správ

V piatkovom (19.7.) vyhlásení rezort uviedol, že ide o klamstvá a minsterstvo tieto výroky vníma ako šírenie poplašných správ. Podľa vyjadrenia to platí aj o nedávnej téme týkajúcej sa údajného rušenia paušálnych výdavkov pre živnostníkov.

„Ministerstvo financií SR sa dôrazne ohradzuje voči šíreniu nepodložených, zavádzajúcich a nepravdivých informácií, ktoré niektoré opozičné politické strany používajú na vzbudenie strachu a neistoty medzi verejnosťou,” uvádza rezort financií vo svojom vyhlásení. Podľa ministerstva niektorí politici zámerne manipulujú s neoverenými faktami a prezentujú svoje domnienky na tlačových konferenciách ako pravdivé údaje.

Rezort taktiež vyzval predstaviteľov politických strán a médiá, aby do éteru nevypúšťali správy, ktoré nie sú ničím podložené.

Vo vyhlásení sa píše, že ministerstvo v súčasnosti pracuje na balíku konsolidačných opatrení. Jeho výslednú podobu však odhalí až po rokovaniach kaoaličnej rady. V tom čase zistí verejnosť detaile, aké opatrenia sa prijali.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Daň, ktorá pobúrila Slovákov

Denník N nedávno informoval o tom, že ministerstvo financií pracuje na novej dani. Tá sa mala týkať bankových prevodov, konkrétne posielania peňazí z účtu na účet. Okrem prevodov z účtu na účet, medzi ktoré patria aj výplaty alebo platenie faktúr, malo však ísť aj o hotovostné výbery.

Táto daň by výrazne ovplyvnila firmy, ktoré prostredníctvom bankových prevodov riešia veľkú časť svojich obchodných transakcií.

Podobná daň už platí v Maďarsku, kde je stanovená na 0,3 % z hodnoty transakcie, maximálne však 10 000 forintov (približne 25 eur) na transakciu. Hotovostné výbery sú zdaňované sadzbou 0,6 %. Od začiatku augusta sa však tieto sadzby v Maďarsku zvýšia na 0,45 % z hodnoty transakcie a maximálne 20 000 forintov (viac ako 50 eur) na transakciu pri bezhotovostných prevodoch a na 0,9 % pri hotovostných výberoch.

Podľa Denníka N, ak by slovenské ministerstvo financií prevzalo systém zavedený v Maďarsku, nová daň by mohla ročne priniesť do rozpočtu približne 550 miliónov eur, čo je porovnateľné so zvýšením sadzby DPH na 21 percent. Hoci ministerstvo financií vo svojom vyhlásení odmietlo prípravu podobnej dane pre bežných ľudí, neuviedlo, či by mohla byť zavedená napríklad len pre firmy.

Wallstreetpepe PC banerSolaxy mobil banner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.