Minister prezradil, čo chystá nová Ficova vláda. Slovensko čakajú zmeny

Ekonomika Nová Ficova vláda zmení Slovensko
Nová Ficova vláda zmení Slovensko. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis/J_UK
Kvakomat PC bannerAnycoin mobil banner

V sobotňajšom rozhlasovom dialógu na RTVS prezradil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš to, aké opatrenia budú súčasťou programového vyhlásenia novej vlády Roberta Fica. Vláda plánuje okrem zmien vo vyplácaní 13. dôchodku razantne zvýšiť minimálnu mzdu zamestnancov na Slovensku a zvýšiť zdanenie bánk. Slovensko čakajú v najbližšom období zásadné zmeny.

Erik Tomáš v Sobotných dialógoch prezradil, že vláda zvýši minimálnu mzdu na Slovensku. V súčasnosti, najnižšie mesačné hrubé mzdy dosahujú úroveň 57 % z priemernej mzdy, ktorá bola na Slovensku zaznamenaná v minulom roku. Ficova vláda sa chce podľa Erika Tomáša zaviazať k tomu, že hrubá minimálna mzda na Slovensku dosiahne úroveň 60 % hrubej minimálnej mzdy.

Minister práce uviedol, že vláda plánuje zaviesť systém „zľavových kariet”. Tie by mali podľa Tomáša slúžiť na uplatňovanie zliav pri nákupe tovarov a služieb domácnostiam, ktoré sa starajú o deti. Zároveň plánuje Ficova vláda upraviť aj sumu životného minima. Od nej sa odvíjajú mnohé ďalšie sociálne dávky.

Vláda podľa ministra práce plánuje pripraviť nový príspevok. Ten by mal byť určený na podporu bývania a financovať ho chce zo systému pomoci v hmotnej núdzi.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Podľa opozície budú mať zmeny pre Slovensko negatívne následky

V rozhlasovej relácií sa zúčastnil diskusie aj Marián Viskupič z opozičnej strany SAS. Ten upozornil na to, že avizované kroky vlády, ktoré sa týkajú zvyšovania daní sú veľmi znepokojivé. „Toto je veľmi zlá správa pre všetkých občanov,” povedal Viskupič počas živého rozhovoru. Upriamil pozornosť na to, že zavedenie bankového odvodu bude mať negatívne následky nie len na ľudí, ale aj na štát.

Rovnako vidia situáciu s bankovým odvodom aj zástupcovia finančných domov. „Akékoľvek nesystémové zavedenie bankového odvodu alebo dodatočné zdanenie bánk spôsobí, že štát dostane menej peňazí ako v súčasnosti. Stane sa tak v dôsledku zníženia vlastného kapitálu bánk, ktorý je nevyhnutný na nákup štátnych dlhopisov a poskytovanie nových úverov pre firmy či obyvateľstvo. Čím nižší vlastný kapitál banky budú mať, tým budú nižšie možnosti úverovania, čo okrem iného povedie k ich vyšším sadzbám. To bude mať dosah na ľudí, ktorí sa k úverom dostanú ťažšie z pohľadu ich dostupnosti a možností bánk požičiavať ako aj z pohľadu ich úročenia”, uviedol Daniel Kollár, prezident Slovenskej bankovej asociácie.

Viskupič sa zastal bankárov. Povedal, že napriek rekordným ziskom bánk v poslednom roku ich zisky nie sú neprimerané a v porovnaní s inými európskymi krajinami sú výrazne nižšie. Zároveň kritizoval vládnucu stranu za to, že jej prísľub 13. dôchodku v sume priemernej penzie nedokázala splniť.

Minister práce v posledných dňoch čelil vlne kritiky za zmeny v systéme vyplácania rodičovského dôchodku. Po novom ho nebude vyplácať Sociálna poisťovňa z odvodov. Prispievať naň budú penzistom ich deti, prostredníctvom dvoch percent dane z príjmov. Táto zmena bude mať negatívny vplyv na neziskový sektor. Mnohé občianske združenia sú od dvoch percent dane doslova závisle.

Prečítajte si aj: So zdražovaním v bankách sa roztrhlo vrece. Táto banka si za vklady naúčtuje až dvojnásobok

txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.