- Diskusia sa dotkla aj širších ekonomických otázok, najmä plánovanej konsolidácie verejných financií.
- V čase, keď sa pripravujeme na výrazný nárast cien energií, prichádza ministerka Saková s nečakaným oznámením.
- Na energopomoc vyrokovala minimálne 100 miliónov eur.
Konsolidácia áno, ale…
Tomáš obhajoval navrhované zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) na 23 %, Štefunko varoval, že takéto zvýšenie zasiahne všetkých občanov, vrátane tých s najnižšími príjmami, a to aj napriek plánovanému zníženiu DPH na základné potraviny.
Štefunko argumentoval, že sociálnodemokratické vlády by mali viac zdaňovať bohatších ľudí. Poukázal na to, že súčasný balík obsahuje aj opatrenia, ktoré môžu byť vnímané ako ústupky voči podnikateľom a investorom, ako napríklad zníženie dane pre živnostníkov s obratom do 100 000 eur a zníženie dane z dividend.
Tomáš reagoval na kritiku označením Štefunkových argumentov za prílišné paušalizovanie a nekorektné zjednodušovanie problému. „Ľudia dobre vedia, že my sme okamžite zaťažili bohatých, banky, regulované subjekty a deje sa to aj teraz. Ľudia s príjmami nadštandardnými už dávno platia tzv. milionársku daň, oni majú vyššiu daň ako ľudia s nižšími príjmami,” bránil sa minister.
Diskusia odhalila aj napätie vo vládnej koalícii. Tomáš zopakoval, že Hlas-SD nepodporí konsolidačný balíček, pokiaľ nebudú splnené dve podmienky: zaradenie vládneho návrhu zákona o minimálnej mzde na súčasnú schôdzu parlamentu a dofinancovanie samospráv. Tieto požiadavky naznačujú, že cesta k schváleniu konsolidačného balíčka môže byť komplikovanejšia, než sa pôvodne predpokladalo.
Zatiaľ čo oznámenie o 100-miliónovom balíku na energetickú pomoc môže byť pre mnohé domácnosti vítanou správou, zostáva nejasné, ako presne bude táto pomoc distribuovaná a či bude dostatočná na zmiernenie očakávaného nárastu cien energií.