Mení sa kráľ altcoinov. Komu Ethereum odovzdá svoje žezlo?

  • Tradičným lídrom altcoinov bola druhá najväčšia kryptomena na trhu - Ethereum
  • V súčasnosti však už je toto postavenie spochybňované a na jeho miesto analytici nominujú inú mincu
  • Analytici David Hoffman a Ryan Adams preferujú Solanu
Novinky Ethereum a Solana súperia o pozíciu lídra altcoinov
Ethereum a Solana súperia o pozíciu lídra altcoinov. Zdroj: shutterstock.com/Diego Thomazini/NDAB Creativity
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Tradičným lídrom altcoinov bola druhá najväčšia kryptomena na trhu – Ethereum. V súčasnosti však už je toto postavenie spochybňované a na jeho miesto analytici nominujú inú mincu. Prečo analytici David Hoffman a Ryan Adams preferujú Solanu a ako to súvisí s líderstvom altcoinov, píše Cointelegraph.

Sledované faktory

Prvým faktorom, ktorý analytici sledujú, je cenová výkonnosť. Solana v komparácii s Ethereom je jednoznačne napred, čo môže byť veľmi dôležité pri tom, ako určiť lídra altcoinového trhu. V tomto prípade nejde len o kapitalizáciu, ale o to, ktorá kryptomena určuje smer ostatných mincí. Množstvo altcoinov predbehlo Ethereum, čo značí, že ten už neudáva smer.

Momentum je takisto na strane Solany. Dokázala prilákať viacero nadšencov kryptomien vrátane vývojárov. Cointribune pripomína, že Solana bola už v minulosti považovaná za nástupcu Etherea. Jej potenciál sa však prejavil až v tomto období, kedy začína atakovať pozície druhej najväčšej kryptomeny podľa trhovej kapitalizácie.

Tento trend ukazuje oživenie postupne odpisovanej siete Solana. Po náročnom roku 2022, poznačenom opakovanými výpadkami a aférou FTX, ktorá priviedla trh na dno, sa situácia otáča. Centralizované sieť Solany znova dokáže nalákať množstvo fanúšikov kryptomien.

November môžeme považovať pre Solanu z hľadiska výsledku za fenomenálny mesiac. Cenovým rastom prekonala Ethereum prvýkrát od mája 2022 a zároveň prekonala väčšinu kryptomien z hľadiska výkonu. Podľa odborníkov je tento nárast spôsobený tlakom spôsobeným obnoveným záujmom inštitúcií.

Lídra budúcnosti altcoinov určí niekoľko faktorov. Tie sú podstatné pre vývoj ceny, ale predovšetkým pre vývojárov, ktorí si vyberú svoje pôsobenie v konkrétnom kryptomenovom projekte. Investori často poukazujú na niektoré zásadné rozdiely medzi blockchainmi Solany a Etherea, ktoré ich odlišujú.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Kto nahradí Ethereum

Zásadným faktorom sa zdá rýchlosť a priepustnosť siete. V tomto smere jednoznačne dominuje Solana. Uprednostňuje rýchlosť a priepustnosť pred čímkoľvek iným pomocou využívania konceptu Proof of history. Ten je z princípu rýchlejší a umožňuje svojou architektúrou omnoho rýchlejšie časy overovania transakcií.

Konkrétne údaje ukazujú, že Solana dokáže v súčasnosti spracovať viac ako 3 900 transakcií za sekundu. Ethereum v tejto oblasti jednoznačne zaostáva technologicky a jeho možnosťou je spracovanie 29 transakcií za rovnaké časové obdobie. Tento rozdiel tvorí teda viac ako stonásobok.

Podstatným determinantom toho, kto bude budúci líder altcoinov, môže súvisieť aj s užívateľskou prívetivosťou a teda použiteľnosťou. Tú nedávno skúmal Raoul Pal. Poznamenáva, že používanie Solana sa vyznačuje plynulejším, rýchlejším a užívateľsky prívetivejším zážitkom.

Analytik je známy svojimi ostrými analýzami blockchainov a kryptomien poskytol aj veľmi výstižné porovnanie oboch sietí z pohľadu používateľa. Vo svojej podrobnej štúdii prirovnáva Ethereum k Androidu, pričom chváli rozľahlosť jeho decentralizovaného ekosystému. Na druhej strane Solana svojím zameraním na užívateľský komfort pripomína Apple.

Ktorý z týchto blockchainov bude víťazom medzi altcoinmi uvidíme v budúcnosti. Na tieto miesta sa tlačia aj ďalšie projekty, a to napríklad minca BTC ETF. Ide o nový projekt súvisiaci s predpokladom schválenia bitcoinového ETF v spotovej forme v USA. 

Mohlo by Vás zaujať: Americká centrálna banka rozhodla o úrokových sadzbách

Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.