Maturitné skúšky prejdú výraznými zmenami. Študentov čaká digitálna éra testovania

  • Odborníci na vzdelávanie túto zmenu vítajú ako krok správnym smerom.
  • Ministerstvo pri plánovaní zmien čerpalo zo skúseností zo zahraničia.
  • Kedy rezort spustí elektronické testovanie žiakov?
Novinky Maturitné skúšky prejdú výraznými zmenami
Maturitné skúšky prejdú výraznými zmenami. Zdroj: Shutterstock.com/panitanphoto, Golden Dayz
Solaxy PC bannerBitmarkets

Slovenské školstvo čaká významná modernizácia maturitných skúšok. Minister školstva Tomáš Drucker v rozhovore pre TASR oznámil, že od roku 2026 sa začne postupný prechod na elektronické testovanie maturantov.

Táto zmena predstavuje jeden z najvýznamnejších krokov v modernizácii slovenského školstva za posledné roky.

Koniec starým praktikám

„Ide o prirodzený vývoj, ktorý reflektuje potreby digitálnej doby,” vysvetľuje minister Drucker. Hlavnou zmenou bude náhrada papierových testov počítačovými obrazovkami pri externej časti maturity.

 

Študenti si však nemusia robiť starosti s radikálnymi zmenami v obsahu či štruktúre skúšok – tie zostávajú zachované v pôvodnej podobe.

Ministerstvo školstva zvolilo strategický prístup postupného zavádzania nového systému. „Našou prioritou je zabezpečiť, aby prechod prebehol hladko a bez komplikácií. Preto počítame s dvojročným trojročným obdobím na doladenie všetkých detailov,” objasňuje minister Drucker.

Tradičné časti maturity zostávajú zachované. Ústne skúšky a písomné slohové práce budú študenti aj naďalej vykonávať klasickou formou. Zmena sa dotkne výhradne externej časti maturitnej skúšky, kde študenti vymenia pero a papier za klávesnicu a monitor.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Inšpirácia zo zahraničia

Späť
Strana 1/2Ďalej
Kvakomat PC bannerOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.