Máte tento mobil? Jeden maličký detail môže znamenať obrovský problém

  • Táto funkcia je súčasťou širšieho balíka bezpečnostných opatrení.
  • V niektorých chvíľach by však nemala byť zapnutá.
  • V prípade podozrenia vám experti radia vykonať tieto kroky.
Novinky Máte tento mobil
Máte tento mobil? Zdroj: Shutterstock.com/Stock 4you
Anycoin pc bannerKvakomat mobil

Sedem z desiatich používateľov smartfónov tvrdí, že dostali cielenú reklamu na produkt alebo službu, o ktorých sa len rozprávali, ale nikdy ich nevyhľadávali online. Tento znepokojujúci údaj potvrdzuje dlhodobé podozrenia verejnosti – naše telefóny nás skutočne odpočúvajú, píše portál All About Cookies.

Smartfóny, ktoré má väčšina z nás neustále pri sebe, zbierajú hlasové dáta prostredníctvom virtuálnych asistentov. Tie následne využívajú na zobrazovanie personalizovaných reklám. Podobne ako Google sleduje históriu vášho vyhľadávania, zariadenia analyzujú aj vaše hlasové príkazy a konverzácie.

Systém funguje na princípe takzvaných „prebudzovacích slov”. Keď poviete „Hey Siri” alebo „OK Google”, aktivujete hlasového asistenta. Problém je, že telefón pritom zachytáva aj ďalšie časti konverzácie, ktoré následne využíva na vytvorenie vášho spotrebiteľského profilu.

Apple ide ešte ďalej

Android a iPhone majú rozdielny prístup. Kým Android reaguje primárne na povel „OK Google”, iPhone so Siri zachádza ešte ďalej. Apple náhodne vyberá časti zaznamenaných rozhovorov na vylepšenie svojich služieb. V roku 2019 dokonca vyšlo najavo, že zmluvní pracovníci spoločnosti mali prístup k oveľa väčšiemu množstvu súkromných konverzácií, než sa predpokladalo.

Hoci je zber dát v digitálnom svete bežnou praxou, odborníci upozorňujú, že by sme nemali rezignovať na ochranu svojho súkromia. Používatelia majú možnosť obmedziť prístup aplikácií k mikrofónu a upraviť nastavenia svojich zariadení tak, aby minimalizovali nežiaduce odpočúvanie.

SpäťStrana 3/3
Ďalej
Memex PC bannerOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.