Masmédiá rozširujú klamstvá o Bitcoine – Tu sa dočítate pravdu!

Memex PC bannerOkazio mobil

Masmédiá po celom svete nedávno publikovali sériu článkov s nelichotivými informáciami o Bitcoine. Táto kryptomena je podľa nich centralizovaná a väčšina mincí je v rukách úzkej skupiny superbohatých ľudí. Dáta spoločnosti Glassnode, ktoré nedávno na twitteri zdieľal známy obchodník Willy Woo, však ukazujú niečo iné. Bitcoin je podľa nich stále viac decentralizovaný a malí a stredne veľkí HODLeri ovládajú približne 40% mincí v obehu.

Počet malých HODLerov (ktorí vlastnia max 100 BTC) podľa Willyho rýchlo rastie. To dáva zmysel, veď kryptomeny v posledných rokoch pritiahli množstvo ľudí, ktorí do nich začali periodicky investovať. Okrem toho rastie aj počet veľrýb, za čo Bitcoin vďačí vstupu inštitucionálnych investorov do trhu. Mince na zmenárňach vlastní približne 130 miliónov ľudí, čo sú takmer 2% populácie ľudí na tejto planéte.

Podľa Willyho je v obehu dostupných 14,9 miliónov BTC. Ďalších 3,7 miliónov sa za posledných 12 rokov nenávratne stratilo (vrátane miliónu BTC tvorcu Satoshi Nakamota).

Môže vás zaujímať: Ethereum na ATH a Bitcoin potvrdzuje UPtrend! Držte si klobúky, raketa štartuje!

Dovetok k decentralizácii a ťažbe Bitcoinu

Ľudia často nesprávne predpokladajú, čo je to vlastne tá decentralizácia Bitcoinu. Nie, nejde o distribúciu mincí v obehu, i keď v tomto smere sa najväčšia kryptomena rozhodne nemusí hanbiť.

Decentralizácia Bitcoinu sa týka hlavne jeho transakčnej siete. Keď posielate Bitcoin z peňaženky na peńaženku, mince nejdú cez nejakú banku alebo inú centrálnu autoritu, ktorá by robila clearing. Všetky prevody potvrdzujú mineri, ktorí za to dostávajú poplatky.

Minerom sa môže stať prakticky ktokoľvek. Vláda, veľká firma, ale aj obyčajný človek. Väčšina ťažiarov sa zoskupuje do poolov, aby mali väčšiu šancu na vyťaženie bloku. V minulosti sa už stalo, že nejaký pool získal viac než 50% hashratu, no netrvalo dlho, a mineri sa vždy preskupili tak, aby žiadna entita nemohla ovládať celú sieť.

Snáď jedinou škvrnou na decentralizovanej tvári Bitcoinu je fakt, že veĺké percento minerov sídli v autoritatívnej Číne, ktorá by teoreticky mohla zabaviť ťažobné stroje, prípadne inak manipulovať ťažobné spoločnosti. Našťastie, blockchain Bitcoinu je transparentný a podvádzať sa neoplatí.

Chceli by ste sa aj vy pridať medzi minerov, Na internete nájdete veľa spôsobov, ako investovať do tohto biznisu. Ale dajte si pozor na SCAMy!!! Viac o cloud mining podvodníkoch sa dočítate v tomto článku:

https://kryptomagazin.sk/chcete-tazit-kryptomeny-dajte-si-pozor-na-podvodne-cloud-mining-sluzby/

txbtxb