Maslo za 4 eurá? Slováci platia najviac v regióne, u susedov je to o polovicu lacnejšie

  • Situácia na trhu s maslom názorne ilustruje širší problém cenových rozdielov v rámci stredoeurópskeho regiónu.
  • Najvýhodnejšie vychádzajú nákupy v Poľsku, kde môžu pri akciovom predaji 300-gramového masla ušetriť až polovicu sumy.
  • Experti upozorňujú, že cenové rozdiely nemožno pripisovať len rozdielnym výrobným nákladom.
Ekonomika Slováci platia za maslo najviac v regióne
Slováci platia za maslo najviac v regióne. Zdroj: Shutterstock.com/Stefan Balaz, PRASANNAPIX
BitmarketsOkazio mobil

V čase, keď slovenskí spotrebitelia čelia bezprecedentnému nárastu cien masla, redakcia sa rozhodla zmapovať situáciu v okolitých krajinách. Výsledky porovnania sú alarmujúce – Slováci v súčasnosti platia za maslo najviac spomedzi susedných krajín. Poukázal na to portál tvnoviny.sk.

Dramatický cenový vývoj na slovenskom trhu potvrdzujú čísla z posledných mesiacov. Zatiaľ čo v apríli tohto roka stálo 250-gramové maslo v priemere 1,86 eur, augustová cena vyskočila na 2,45 eur. Najnovšie údaje zo septembra hovoria už o cene 2,54 eur, čo predstavuje nárast o takmer 37 percent za päť mesiacov.

Za maslom za hranice

Najvýraznejší rozdiel možno pozorovať pri porovnaní s poľským trhom. „Poľskí spotrebitelia si môžu v súčasnosti kúpiť maslo už od 2,13 eur aj bez akciových zliav,” potvrdzuje prieskum TV NOVINY. Situácia je ešte priaznivejšia počas prebiehajúcich akcií – pri využití ponuky 3+1 zadarmo vychádza cena masla na neuveriteľných 1,60 eur.

 

V Maďarsku, ktoré tiež bojuje s vysokou infláciou, sa priemerná cena masla drží na úrovni 2,80 eur. Rovnakú sumu zaplatia spotrebitelia aj v Rakúsku, kde najlacnejšie maslo stojí 2,80 eur. Česká republika sa nachádza niekde uprostred cenového rebríčka – tamojší zákazníci platia v prepočte od 3,15 do 3,55 eur.

Paradoxom zostáva, že slovenské maslo sa na domácom trhu predáva za takmer 4 eurá, zatiaľ čo importované značky z Poľska či Nemecka ponúkajú výrazne prijateľnejšie ceny. Tento fenomén vyvoláva otázky o efektivite distribučných reťazcov a marží jednotlivých predajcov.

Experti upozorňujú, že cenové rozdiely nemožno pripisovať len rozdielnym výrobným nákladom. „Významným faktorom sú aj obchodné stratégie reťazcov a rozdielna kúpyschopnosť obyvateľstva v jednotlivých krajinách,”vysvetľujú odborníci.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Nákupy v Poľsku sa oplatia

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.

Najčítanejšie články

1

Oplatí sa tankovať prémiové palivá? Toto sú jeho (ne)výhody

2

Dôchodcovia dostanú v 2025 až 600 eur navyše, matky 2 186 eur

3

Slovensko zaplavuje nový druh podvodu. Môže vás pripraviť o všetky peniaze

4

Veľký hráč slovenského biznisu s drevom krachuje. Firma je už v konkurze

5

Dôchodcovia si prilepšia menej ako tento rok. Takto sa v januári zvýšia ich penzie

PR články

Najväčšie investičné trendy roku 2024: Čo odhalí Online investičná konferencia?

Henrieta Balázsová  | 1. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Online investičná konferencia 2024, organizovaná spoločnosťou XTB, je každoročným lákadlom pre každého, kto chce mať prehľad o najnovších trendoch vo svete financií.

Investičná konferencia XTB

Sedem rokov vývoja prináša ovocie. BITmarkets predstavuje prevratný systém správy kryptoaktív

Henrieta Balázsová  | 31. októbra 2024

V luxusnom hoteli Mystery Budapest sa v tomto mesiaci uskutočnilo výnimočné podujatie „Crypto Made Simple". Stretli sa tu špičkoví odborníci, investori a nadšenci kryptomien, aby diskutovali o revolučných zmenách, ktoré prináša umelá inteligencia do sveta digitálnych mien.

BITmarkets a AI obchodovanie

Hra o trhy: Ako voľby a globálne napätie ženú ceny Bitcoinu, Tesly a zlata nahor

Henrieta Balázsová  | 30. októbra 2024

Hoci sa môže zdať, že trhy sú v pokojnom období, opak je pravdou. Na obzore sú dôležité udalosti, ktoré môžu zásadne ovplyvniť vývoj cien akcií, kryptomien a drahých kovov.

Cena Bitcoinu významne rastie