Masívny útok na klientov zdravotnej poisťovne. Tisíce Slovákov dostáva nebezpečné správy

  • Podvodníci posielajú falošné správy v mene VšZP tisícom Slovákov.
  • VšZP nikdy nevyžaduje aktualizáciu údajov cez SMS ani e-maily.
  • Pri podozrivej správe neklikajte na odkazy a neposkytujte osobné údaje.
Biznis a podnikanie Masívny útok na klientov zdravotnej poisťovne
Masívny útok na klientov zdravotnej poisťovne. Zdroj: shutterstock.com/THICHA SATAPITANON, tete_escape
BitmarketsOkazio mobil

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) vydala varovanie pre svojich klientov ohľadom podvodnej kampane, ktorá aktuálne zasahuje tisíce Slovákov. Podvodníci posielajú falošné SMS správy a e-maily, v ktorých predstierajú, že komunikujú v mene najväčšej zdravotnej poisťovne.

Ich jediným cieľom je získať citlivé osobné údaje, prístupové heslá a informácie o platobných kartách.

Červená vlajka, ktorá vám prezradí, že ide o podvod

Najčastejšie dostávame hlásenia o správach, ktoré informujú o údajnom ukončení platnosti karty poistenca,” uvádza VšZP. Poisťovňa jasne deklaruje, že nikdy nevyžaduje aktualizáciu údajov cez SMS ani e-maily.

Každý klient si môže overiť platnosť svojej karty poistenca priamo v pobočke, cez mobilnú aplikáciu alebo zavolaním na infolinku 0850 003 003.

Podvodníci prichádzajú s novými trikmi

V poslednom období sa objavili aj nové formy podvodných správ, ktoré lákajú na finančné vrátenie peňazí. Tieto e-maily hovoria o „čakajúcej refundácii” s vymysleným registračným číslom alebo o „schválenom vrátení sumy”, ktorú treba vybaviť rýchlo.

Podvodníci zámerne vytvárajú tlak a naliehavosť, aby ľudia konali bez premýšľania. Všetky tieto správy obsahujú linky na falošné webové stránky, ktoré dokonale napodobňujú oficiálny web poisťovne. Cez tieto stránky sa snažia vylákať osobné údaje, bankové informácie a prihlasovacie heslá.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ako sa účinne brániť?

VšZP odporúča svojim klientom dodržiavať jednoduché bezpečnostné zásady.

Nikdy neklikajte na odkazy v neočakávaných správach a nedávajte svoje údaje na základe nevyžiadanej komunikácie,” zdôrazňuje poisťovňa. VšZP komunikuje so svojimi klientmi výhradne cez oficiálne kanály, mobilnú aplikáciu a svoje pobočky.

Ak ste už poskytli svoje údaje na podozrivej stránke, ihneď kontaktujte svoju banku a zmeňte si heslá do všetkých online služieb, kde používate rovnaké prihlasovacie údaje. Odborníci odporúčajú nahlásiť incident polícii a informovať VšZP.

txbCoinfactory mobil baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.