- Súčasná legislatíva, platná od júna 2017, zakazuje maloobchodný predaj počas pätnástich významných sviatkov v roku.
- To by sa však mohlo zmeniť.
- Počas dvoch z týchto dní by konkrétne prevádzky mohli mať svoje brány otvorené.
Návrh má aj praktický rozmer v boji proti obchádzaniu zákona. V súčasnosti totiž niektoré malé predajne využívajú medzeru v legislatíve tým, že zamestnávajú živnostníkov, na ktorých sa obmedzenia Zákonníka práce nevzťahujú.
Paralelne s týmto návrhom sa v parlamente objavil aj ďalší návrh poslanca Mariána Viskupiča (SaS), ktorý navrhuje zrušenie dvoch dní pracovného pokoja – 6. januára a 1. mája. Argumentuje tým, že Slovensko má jeden z najvyšších počtov dní pracovného pokoja v Európe, čo predstavuje značnú záťaž pre zamestnávateľov.
Portál Teraz.sk však na začiatku decembra informoval o tom, že poslanci Národnej rady SR tento návrh odmietli. Návrh, ktorý sa týkal sviatkov 6. januára (Troch kráľov) a 1. mája (Sviatok práce), tak nepostúpil do druhého čítania.
Hlavným argumentom predkladateľa bola ekonomická záťaž pre zamestnávateľov. „Zamestnávatelia musia v tieto dni vyplácať zamestnancom plnú mzdu plus stopercentné mzdové zvýhodnenie, a to aj v prípade, že zamestnanec nepracuje,” vysvetlil Viskupič v predloženom materiáli.
Podľa poslanca SaS majú zvýšené mzdové náklady negatívny vplyv na ekonomiku. Môžu viesť k vyšším cenám produktov a služieb, prípadne brániť rastu miezd zamestnancov. Viskupič tiež poukázal na to, že dni pracovného pokoja sú spolu s ďalšími benefitmi jedným z dôvodov, prečo sú slovenské mzdy v porovnaní s inými krajinami EÚ nominálne nižšie.
Za výberom práve týchto dvoch sviatkov stála aj ich časová blízkosť k iným dňom pracovného pokoja. „Na prelome decembra a januára máme päť dní pracovného pokoja a 1. máj je blízko k veľkonočným sviatkom a tesne naň nadväzuje 8. máj,” argumentoval Viskupič v dôvodovej správe.
Napriek predloženým argumentom poslanci návrh nepodporili a súčasný stav štátnych sviatkov zostáva nezmenený.