- Majetok svetových miliardárov dosiahol historické maximum.
- Ich celkové bohatstvo sa za desať rokov viac než zdvojnásobilo na 14 biliónov dolárov.
- Technologickí magnáti pritom zaznamenali najväčší rast vďaka boomu umelej inteligencie.
Najnovšie údaje švajčiarskej banky UBS odhaľujú dramatický vzostup bohatstva svetových miliardárov počas uplynulých desiatich rokov. Podľa aktuálnych štatistík sa ich počet výrazne zvýšil – v apríli 2024 evidujeme celosvetovo 2 682 miliardárov, čo predstavuje približne 50-percentný nárast v porovnaní s marcom 2015.
Celkové bohatstvo tejto elitnej skupiny zaznamenalo ešte pôsobivejší rast. Za sledované obdobie sa ich majetok zvýšil o neuveriteľných 121 %, dosahujúc hodnotu 14 biliónov amerických dolárov (13,34 miliardy eur). Pre porovnanie, globálny akciový index v rovnakom období vzrástol „len” o 73 %.
Geografické rozdiely a investičné trendy
Zaujímavé sú aj regionálne rozdiely v raste bohatstva. Zatiaľ čo v USA a Európe sledujeme stabilný rast majetku miliardárov, Čína zaznamenáva od roku 2020 spomalenie tohto trendu. Najvýraznejší nárast evidujeme u technologických magnátov, ktorých majetok sa za desaťročie strojnásobil na 2,4 bilióna USD najmä vďaka boomu v oblasti umelej inteligencie a nových technológií.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
UBS realizovala aj prieskum medzi 82 miliardármi v období od júna do septembra 2024.
Výsledky naznačujú zaujímavé investičné zámery:
- 40 % respondentov plánuje navýšiť investície do nehnuteľností a akcií z priemyselne vyspelých krajín.
- Ďalších 40 % sa chystá investovať do „bezpečných prístavov” ako zlato a vzácne kovy.
- 31 % opýtaných uvažuje o zvýšení svojich hotovostných rezerv.
Tieto investičné stratégie podľa analytikov UBS môžu signalizovať rastúce obavy z geopolitických rizík. Miliardári sa tak snažia diverzifikovať svoje portfóliá a chrániť svoj majetok pred prípadnými turbulenciami na globálnych trhoch.
Trend naznačuje, že „superbohatí” sa stávajú ešte bohatšími, pričom ich investičné rozhodnutia môžu mať významný vplyv na globálne finančné trhy a ekonomický vývoj v najbližších rokoch.