Majetok miliardárov za posledných 10 rokov prudko vzrástol. Vieme, do čoho investujú

  • Majetok svetových miliardárov dosiahol historické maximum.
  • Ich celkové bohatstvo sa za desať rokov viac než zdvojnásobilo na 14 biliónov dolárov.
  • Technologickí magnáti pritom zaznamenali najväčší rast vďaka boomu umelej inteligencie.
Ekonomika Do tohto investujú miliardári
Do tohto investujú miliardári. Zdroj: shutterstock.com/Volodymyr TVERDOKHLIB
Okazio PCBitmarkets

Najnovšie údaje švajčiarskej banky UBS odhaľujú dramatický vzostup bohatstva svetových miliardárov počas uplynulých desiatich rokov. Podľa aktuálnych štatistík sa ich počet výrazne zvýšil – v apríli 2024 evidujeme celosvetovo 2 682 miliardárov, čo predstavuje približne 50-percentný nárast v porovnaní s marcom 2015.

Celkové bohatstvo tejto elitnej skupiny zaznamenalo ešte pôsobivejší rast. Za sledované obdobie sa ich majetok zvýšil o neuveriteľných 121 %, dosahujúc hodnotu 14 biliónov amerických dolárov (13,34 miliardy eur). Pre porovnanie, globálny akciový index v rovnakom období vzrástol „len” o 73 %.

Geografické rozdiely a investičné trendy

Zaujímavé sú aj regionálne rozdiely v raste bohatstva. Zatiaľ čo v USA a Európe sledujeme stabilný rast majetku miliardárov, Čína zaznamenáva od roku 2020 spomalenie tohto trendu. Najvýraznejší nárast evidujeme u technologických magnátov, ktorých majetok sa za desaťročie strojnásobil na 2,4 bilióna USD najmä vďaka boomu v oblasti umelej inteligencie a nových technológií.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

UBS realizovala aj prieskum medzi 82 miliardármi v období od júna do septembra 2024.

Do čoho miliardári investujú?

Výsledky naznačujú zaujímavé investičné zámery:

  • 40 % respondentov plánuje navýšiť investície do nehnuteľností a akcií z priemyselne vyspelých krajín.
  • Ďalších 40 % sa chystá investovať do „bezpečných prístavov” ako zlato a vzácne kovy.
  • 31 % opýtaných uvažuje o zvýšení svojich hotovostných rezerv.

Tieto investičné stratégie podľa analytikov UBS môžu signalizovať rastúce obavy z geopolitických rizík. Miliardári sa tak snažia diverzifikovať svoje portfóliá a chrániť svoj majetok pred prípadnými turbulenciami na globálnych trhoch.

Trend naznačuje, že „superbohatí” sa stávajú ešte bohatšími, pričom ich investičné rozhodnutia môžu mať významný vplyv na globálne finančné trhy a ekonomický vývoj v najbližších rokoch.

txbFreedum fighter mobil