Luxusné parfémy známych značiek obsahujú zakázanú látku. Úrady bijú na poplach

  • Táto látka predstavuje potenciálne riziko pre reprodukčné zdravie a môže vyvolávať alergické reakcie.
  • Ak ste si už takýto parfém zakúpili, úrady odporúčajú okamžite prerušiť jeho používanie.
  • Experti pripomínajú, že pri výbere kozmetiky je potrebné uprednostňovať výrobky s jasným pôvodom.
Novinky Parfémy známych značiek obsahujú zakázanú látku
Parfémy známych značiek obsahujú zakázanú látku. Zdroj: Shutterstock.com/Nomad_Soul, Pixel-Shot
BitmarketsOkazio mobil

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) vydal závažné varovanie pre spotrebiteľov. Viaceré luxusné parfémy renomovaných značiek obsahujú nebezpečnú a v Európskej únii zakázanú látku. Ide o chemickú zlúčeninu Butylphenyl Methylpropional, známu aj pod označením Lilial.

Táto látka predstavuje potenciálne riziko pre reprodukčné zdravie a môže vyvolávať alergické reakcie,” uvádza ÚVZ SR. Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch je táto zložka zaradená na zoznam zakázaných látok.

Problémy spôsobujú aj známe značky

Medzi problematickými výrobkami sa nachádzajú parfémy prestížnych značiek ako Dior, Gucci a Prada. Práve tieto značky patria medzi najobľúbenejšie voľby pri výbere vianočných darčekov. Odborníci preto vyzývajú spotrebiteľov k zvýšenej opatrnosti pri nákupe kozmetiky v predvianočnom období.

Spotrebiteľom dôrazne odporúčame, aby si pred kúpou akéhokoľvek kozmetického výrobku dôkladne prečítali jeho zloženie,” upozorňuje ÚVZ SR. V prípade, že na obale nájdete uvedenú látku Butylphenyl Methylpropional alebo Lilial, výrobok nekupujte.

Ak ste si už takýto parfém zakúpili, úrady odporúčajú okamžite prerušiť jeho používanie. Spotrebitelia majú právo vrátiť výrobok predajcovi a požadovať vrátenie peňazí. V prípade akýchkoľvek zdravotných ťažkostí po použití týchto parfémov je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

ÚVZ SR zároveň vyzýva verejnosť k spolupráci. Ak spotrebitelia objavia na trhu výrobky obsahujúce zakázanú látku, môžu to nahlásiť prostredníctvom oficiálnej webovej stránky úradu alebo telefonicky.

Experti pripomínajú, že pri výbere kozmetiky je potrebné uprednostňovať výrobky s jasným pôvodom a platnými bezpečnostnými certifikátmi. Zároveň odporúčajú pravidelne sledovať aktualizované zoznamy bezpečných výrobkov, ktoré zverejňujú zodpovedné inštitúcie.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

ÚVZ SR upozorňuje na škodlivú látku

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.