Mobil reklama GuardiannnPC reklama Guardiannn

Ľudia v tomto veku zarábajú na Slovensku najviac. Pozrite sa na tieto rozdiely

  • Tieto údaje pochádzajú z dát Sociálnej poisťovne, ktoré spracovali analytici inštitútu.
  • Najvyšší počet pracujúcich s nadpriemerným príjmom bol zaznamenaný medzi štyridsiatnikmi.
Ekonomika Ľudia v tomto veku zarábajú na Slovensku najviac
Ľudia v tomto veku zarábajú na Slovensku najviac. Zdroj: Shutterstock.com/RomanR, insta_photos
BitmarketsBitmarkets

Kedy Slováci zažívajú vrchol svojej pracovnej kariéry? Podľa portálu O peniazoch k tomu dochádza počas desaťročia medzi 40. a 50. rokom života. Nie všetkým však tieto príjmy počas pracovného života postačujú, a preto mnohí pokračujú v práci aj po dosiahnutí dôchodkového veku. Viac ako desatina dôchodcov si privyrába popri dôchodku.

Vrchol pracovnej kariéry na Slovensku ľudia dosahujú vo veku 40 až 47 rokov, uvádzajú analytici z Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA), ktorý patrí pod Úrad vlády SR. Príjem ľudí v tomto veku bol v roku 2023 v priemere o 13,5 až 15,4 percenta vyšší než príjem celej pracujúcej populácie. Tieto údaje pochádzajú z dát Sociálnej poisťovne, ktoré spracovali analytici inštitútu.

Významné rozdiely

Osoby, ktoré sa narodili v roku 1979, v minulom roku zarábali viac ako zamestnaní z ktoréhokoľvek iného ročníka. Najvyšší príjem na Slovensku mali zamestnanci vo veku 44 rokov. Analytici poukazujú na to, že priemerný mesačný príjem ľudí vo veku 44 rokov dosiahol v minulom roku 1 463 eur. Toto číslo je o 5,4 percenta vyššie ako priemerný príjem všetkých pracujúcich na úrovni 1 268,5 eura.

Analytici vypočítali príjem v rámci analýzy ako súčet vymeriavacích základov na platenie starobného poistenia zo zamestnaneckých zmlúv, dohôd, živnostenských činností a podobných vzťahov.

Tieto údaje sa líšia od tých, ktoré používa Štatistický úrad SR pri výpočte priemernej mzdy, ktorá vlani dosiahla 1 430 eur. Štatistický úrad totiž na rozdiel od ISA zahrňuje aj štatistický odhad neevidovanej mzdy, teda aj príjmy z nelegálnej práce.

Až 986-tisíc ľudí malo mesačný príjem vyšší ako minuloročný priemer na úrovni 1 268,5 eura. Ide konkrétne išlo o 40,2 percenta pracujúcich. Najvyšší počet pracujúcich s nadpriemerným príjmom bol zaznamenaný medzi štyridsiatnikmi, pričom najviac ich bolo vo veku 46 rokov, konkrétne 32-tisíc.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Dôchodcovia môžu pracovať

Späť
Strana 1/2Ďalej
0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: O peniazochTAGY:
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.