Ľudia prišli o miliardy v Bitcoinoch len pre zabudnuté heslo. Čo je s peniazmi dnes?

  • Môžete byť miliardár, ale ak nemáte prístup k účtu, nemáte nič.
  • Presne to sa stalo niekoľkým držiteľom Bitcoinu.
  • Uvidia ešte niekedy svoje kryptomeny?
Bitcoin Zabudnuté heslo pripravilo ľudí o miliardy
Zabudnuté heslo pripravilo ľudí o miliardy. Zdroj: shutterstock.com/TStudious
BITmarketsBITmarkets

Bitcoin sa stal fenoménom modernej doby a mnohým jeho skorým nadšencom priniesol neuveriteľné bohatstvo. Niektorí vlastníci Bitcoinov však zabudli svoje heslo do digitálnych peňaženiek, čím sa pripravili o miliardy dolárov.

Napríklad taký Stefan Thomas, programátor zo San Francisca, vlastní 7 002 Bitcoinov v hodnote približne 463 miliónov USD, no k svojim peniazom sa nedostane, pretože stratil heslo k svojej digitálnej peňaženke, ako informoval portál Medium.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Nie je heslo, nie sú peniaze

Patová situácia

Thomas má svoje Bitcoiny uložené na malom harddisku nazývanom IronKey. Toto zariadenie obsahuje súkromné kľúče k jeho digitálnej peňaženke, ku ktorým však bez hesla nemá prístup. Navyše je IronKey naprogramovaný tak, že sa po niekoľkých neúspešných pokusoch o prihlásenie natrvalo uzamkne, ako píše Binance.

Je to ako digitálna verzia pokladu, ktorý sa snaží zúfalo otvoriť. Vyskúšal už osem z najčastejšie používaných kombinácií hesiel z 10 možných pokusov, no ani jedna nebola úspešná.

„Ležal som v posteli a premýšľal o tom,” povedal Thomas pre portál. „Potom som šiel k počítaču s novou stratégiou a nefungovalo to, a znovu som bol zúfalý.”

Thomasova situácia nie je v bitcoinovej komunite ojedinelá. Odhaduje sa, že približne 20 percent všetkých existujúcich Bitcoinov sa nachádza v stratených alebo nedostupných peňaženkách.

Jedným z dôvodov tohto problému je jedinečná štruktúra Bitcoinu. Na rozdiel od tradičných bánk alebo online peňaženiek Bitcoin nemá centrálnu autoritu, ktorá by mohla poskytnúť alebo obnoviť heslá.

Tajomný tvorca Bitcoinu, Satoshi Nakamoto, navrhol systém tak, aby jednotlivci mali úplnú kontrolu nad svojím digitálnym bohatstvom. Táto sloboda však prináša aj zodpovednosť – jednotlivci sú výhradne zodpovední za zabezpečenie a zapamätanie svojich hesiel.

Hackeri sa pokúsili prelomiť heslo

Tím hackerov zo spoločnosti Unciphered, startupu so sídlom v Seattli, sa rozhodol túto šifru prelomiť. Ako uvádza portál Wired, po ôsmich mesiacoch vývoja technológie dokázali odhaliť heslo k IronKey, čo by malo byť prakticky nemožné. Pomocou vysoko výkonného počítača zvládli tento úkon za menej ako deň, hoci po 200 biliónoch pokusoch.

Aj keď Unciphered verí, že môže Thomasovi pomôcť získať späť jeho bohatstvo, Thomas ich ponuku odmietol. Už skôr uzavrel dohodu s dvoma ďalšími tímami hackerov a napriek tomu, že tieto tímy nepreukázali žiaden pokrok, Thomas ostáva lojálny voči tejto dohode.

Nechcú sa vzdať

Unciphered, ktorý už pomohol otvoriť niekoľko kryptopeňaženiek, stále čaká na príležitosť použiť svoju metódu na Thomasov IronKey.

Ich práca zahŕňala dekonštrukciu čipu v IronKey, skenovanie a vytvorenie 3D modelu čipu a analýzu jeho šifrovacích algoritmov. Tento proces im umožnil zlomiť šifru a demonštrovať svoju metódu na niekoľkých IronKey.

Oddaní nadšenci

Napriek frustráciám a stratám, ktoré niektorí vlastníci Bitcoinov zažili, mnohí stále veria v širšie princípy Bitcoinu. Medzi takýchto ľudí sa radí aj Gabriel Abed, podnikateľ, ktorý stratil okolo 800 Bitcoinov v roku 2011 kvôli tomu, že jeho kolega preformátoval laptop obsahujúci súkromné kľúče.

Stefan Thomas tiež uznáva, že Bitcoiny, ktoré si dokázal udržať, ho urobili nesmierne bohatým, keďže s nimi nijako nemanipuloval. Čo sa týka jeho zamknutého pokladu, rozhodol sa uložiť IronKey v bezpečnom zariadení, ďaleko od jeho mysle, dúfajúc, že budúce pokroky v kryptografii mu jedného dňa pomôžu obnoviť stratené heslo.

Ochrana pred stratou peňaženky

Aby ste predišli strate prístupu k svojej Bitcoinovej peňaženke, je kľúčové pamätať si svoje heslo a uchovávať ho na bezpečnom mieste. Pravidelne zálohujte svoje peňaženky a uistite sa, že vaši blízki alebo dediči majú prístup k potrebným informáciám na obnovenie v prípade neočakávaných udalostí.

Príbeh Stefana Thomasa a ďalších podobných prípadov je jasnou pripomienkou, že kryptomeny prinášajú nielen obrovské príležitosti, ale aj značné riziká. Zabezpečenie a pamätanie hesiel je nevyhnutné pre zachovanie vášho digitálneho bohatstva.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: MediumTAGY:
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.