Ľudia masovo googlia „akciovú bublinu”. Hrozí katastrofa?

  • Trhy prekonali svoje najvyššie cenové úrovne.
  • Objavujú sa známky, ktoré pripomínajú prasknutie technologickej bubliny v 90. rokoch.
  • Investori mieria kapitál do bezpečného prístavu.
Novinky Na trhu vzniká akciová bublina
Na trhu vzniká akciová bublina. Zdroj: shutterstock.com/Ollyy/Stuart Monk
BitmarketsFreedum fighter mobil

Trhy lámu rekordy. Historický najvyššiu cenu zaznamenali akciové indexy, zlato aj kryptomeny. Optimistická nálada na trhoch však nemusí znamenať, že rasty budú pokračovať. Investori čoraz viac hovoria o prasknutí technologickej bubliny.

Akcie lámu rekordy

Akciový index S&P 500 prekonal svoje historické maximum, ktoré zaznamenal ešte v januári 2022. Za prvé dva mesiace tohto roka si index polepšil o 6,5 %. Takýto nárast bežne dosahuje za obdobie celého jedného roka.

Akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry upozornil na to, že na trhu môžeme spozorovať signály, ktoré naznačujú, že trh sa prehrieva, a mohlo by opäť dôjsť k prasknutiu technologickej bubliny, rovnako ako to bolo v prípade „dot.com bubble.”

Americké akcie sú teraz výrazne drahšie v porovnaní s priemerným ocenením od roku 1992. V skutočnosti americké akcie dosiahli na úroveň, ktorú sme pozorovali len počas dot-com bubliny a technologickej bubliny počas pandémie v roku 2021.

Technologická bublina straší investorov

Slovné spojenie „akciová bublina” sa dostalo vo vyhľadávači Google na najvyššiu úroveň od roku 2022, ako upozornil Trend. Niekoľkomesačné silné rasty na akciovom trhu vyvolávajú podozrenia v očiach investorov, že by mohlo čoskoro dôjsť k prasknutiu novej technologickej bubliny.

„Súčasná bublina umelej inteligencie je väčšia ako technologická bublina z 90. rokov,” uviedol Torsten Slok, hlavný ekonóm spoločnosti Apollo.

Indexy ťahá už dlhodobo hore len zopár firiem. Hlavne ide o oblasť vývoja umelej inteligencie (AI). Prelomová technológia má obrovský potenciál a investori sú si toho veľmi dobré vedomí. Rastú nie len akcie AI spoločností, ale aj kryptomeny, ktoré sú s touto technológiou spojené.

Výrobca čipov, spoločnosť Nvidia, dosiahla za krátku dobu nevídané úspechy. Jej trhová hodnota prekonala hranicu dvoch biliónov dolárov. To sa doposiaľ podarilo len dvom spoločnostiam na svete. Sú nimi Apple a Microsoft.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Na maximách je aj zlato

Blížiaci sa pokles úrokových sadzieb zaplavil trh optimizmom. Investori očakávajú, že tlak na firmy a domácnosti sa čoskoro zmierni, a preto hľadajú možnosti, kam umiestniť svoj kapitál tak, aby priniesol čo najvyššie zhodnotenie.

Maximá, ktoré dosiahli akcie aj kryptomeny, zároveň na trhu vyvolávajú neistotu. Tú násobí aj zložitá geopolitická situácia vo svete. V ťažkých časoch investori vždy hľadajú bezpečný prístav a práve to je dôvodom toho, že svoju historicky najvyššiu cenu dosiahlo aj zlato.

Hrozba prasknutia novodobej bubliny v kombinácií s neistotou v globálnej ekonomike núti investorov diverzifikovať svoje portfólio. Zlato je ideálnou voľbou, čo potvrdzuje aj história. Z dlhodobého hľadiska jeho hodnota vždy rastie, a to najmä v časoch neistoty, recesie, krízy či vojny.

Prečítajte si aj: Slovenská banka ponúka k účtu až 150 eur ako darček

Kvakomat PC bannerOkazio mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.