- Odborníci zdôrazňujú potrebu zodpovedného prístupu k užívaniu akýchkoľvek liekov.
- Len odborný zdravotnícky pracovník dokáže posúdiť bezpečnosť dlhodobého užívania.
- Užívanie týchto liekov by nemalo presiahnuť tri dni bez odbornej konzultácie.
Zdanlivo neškodné lieky proti bolesti sa môžu zmeniť na časovanú bombu pre vaše zdravie. Odborníci upozorňujú na závažné riziká spojené s dlhodobým užívaním voľnopredajných liekov, vrátane tých najpopulárnejších s obsahom paracetamolu.
Dr. Gerard Sinovich, špecialista na akútnu a chronickú bolesť, prináša alarmujúce zistenia. „Užívanie týchto liekov by nemalo presiahnuť tri dni bez odbornej konzultácie. Dlhodobá konzumácia môže viesť k zlyhaniu životne dôležitých orgánov, vrátane pečene a obličiek,” upozorňuje expert pre portál Mirror.
Medzi prvé varovné signály patria únava, vyčerpanosť a modrasté sfarbenie kože a pier. U niektorých pacientov sa môžu vyskytnúť aj astmatické záchvaty. Najväčšie riziko však predstavuje možnosť srdcového infarktu a mŕtvice.
Prekvapivým vinníkom je sodík obsiahnutý v niektorých liekoch proti bolesti.
„Pri maximálnej dennej dávke paracetamolu človek prekročí odporúčaný denný limit sodíka 2 gramy. Výskumy potvrdzujú, že pravidelné užívanie takýchto liekov výrazne zvyšuje riziko kardiovaskulárnych problémov, bez ohľadu na predchádzajúce zdravotné problémy,” vysvetľuje Dr. Sinovich.
Hoci analgetiká dostupné bez predpisu dokážu efektívne potlačiť bolesť, ich pravidelné a dlhodobé užívanie predstavuje významné zdravotné riziko. Odborníci preto dôrazne odporúčajú navštíviť lekára v prípade, že potrebujete užívať tieto lieky dlhšie než pár dní.
Len odborný zdravotnícky pracovník dokáže posúdiť bezpečnosť dlhodobého užívania a prípadne navrhnúť vhodnejšiu alternatívu liečby.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.