- Slovensko je plné prírodných kúpalísk, ktoré v lete priťahujú Slovákov.
- Niektorým z nich by ste sa však mali vyhnúť, sú totiž nebezpečné.
Väčšina umelých a prírodných kúpalísk je momentálne v prevádzke, informoval Odbor hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva SR. Informuje o tom portál webnoviny.sk.
Na základe posledných testov voda na kúpanie v lokalitách Rekreačná oblasť Kunovská priehrada Sobotište, Ružín – prítoky, Vodná nádrž Duchonka a Laborec Humenné nevyhovuje kvôli prekročeniu limitných hodnôt zdravotne významných mikrobiologických ukazovateľov. Hygienici preto neodporúčajú kúpanie v týchto oblastiach.
Na Vodnej nádrži Ružín a v jej prítokoch hygienici zaznamenali prekročenie limitnej hodnoty chlorofylu, čo môže predstavovať zdravotné riziko pre kúpajúcich sa.
Voda na kúpanie na Štrkovisku Čaňa a Štrkovisku Gbely Adamov nevyhovuje kvôli prekročeniu limitných hodnôt zdravotne významných mikrobiologických ukazovateľov, a odbor hygieny preto neodporúča kúpanie v týchto oblastiach. V Rekreačnej oblasti Gazarka Šaštín Stráže sa tiež potvrdilo významné prekročenie zdravotne významných biologických ukazovateľov.
Voda na Plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach predstavuje pre kúpajúcich akútne nebezpečenstvo a zvýšené zdravotné riziko. Kúpanie sa neodporúča deťom, alergikom a osobám s oslabeným imunitným systémom kvôli zvýšeným hodnotám ukazovateľov cyanobaktérií a chlorofylu.
„Pre zdravých dospelých ľudí je táto kvalita vody na kúpanie považovaná za prijateľnú,” uviedol odbor hygieny životného prostredia.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Pozor aj na tieto prírodné kúpaliská
Hygienici zaznamenali zníženú prehľadnosť vody na Vodnej nádrži Lipovina – Bátovce, Vinianskom jazere, Ružíne (Košice – okolie), Geči, Izre, Jazere Krpáčovo, Hornej Lehote a Zelenej vode – Kurinec.
„V týchto prípadoch ide o zdravotne nevýznamné ukazovatele. Rekreačné kúpanie v týchto lokalitách je stále povolené, avšak odporúčame zvýšenú opatrnosť,” uviedli hygienici.
Odbor hygieny preukázal nedodržanie mikrobiologickej kvality vody na kúpanie na základe posledných odberov v starom plaveckom bazéne „Medokýš” na Plážovom kúpalisku Aqualand v Banskej Bystrici.
V ostatných prípadoch išlo o nedodržanie odporúčaných limitov pre zdravotne nevýznamné fyzikálno-chemické ukazovatele kvality vody na kúpanie. V bazénoch, v ktorých boli zistené nedostatky v kvalite vody na kúpanie, prevádzkovatelia vykonali opatrenia na obnovenie kvality vody na kúpanie. Kvalita vody v bazénoch bude overená vykonaním kontrolných odberov.