Kúpa nehnuteľnosti s ťarchou: Čo všetko musíte vedieť pred rozhodnutím

  • Pred kúpou nehnuteľnosti je dôležité zistiť, či je zaťažená ťarchou.
  • Pri kúpe nehnuteľnosti s ťarchou je nevyhnutné vyjednať vymazanie ťarchy.
  • Nie všetky záložné práva sú pre finančné inštitúcie akceptovateľné pri hypotéke.
Ekonomika Kúpa nehnuteľnosti s ťarchou
Kúpa nehnuteľnosti s ťarchou. Zdroj: shutterstock.com/Studio Romantic, Mr. Ashi. Sae Yang
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Kúpa nehnuteľnosti predstavuje pre mnohých z nás jedným z najdôležitejších a najzložitejších rozhodnutí v živote. Okrem toho, že sa kupujúci rozhodujú, či je daná nehnuteľnosť správna pre ich potreby, často si kladú aj otázku, či je nehnuteľnosť bez právnych problémov.

Jeden z takýchto právnych aspektov predstavuje ťarcha na nehnuteľnosti, ktorá môže byť pre kupujúceho nielen výhodou, ale aj rizikom. Portál Nehnuteľnosti.sk ozrejmuje, čo je ťarcha, ako sa s ňou zaobchádza pri kúpe nehnuteľnosti, aké typy ťarch existujú a ako sa dá overiť, či nehnuteľnosť, o ktorú máte záujem, je zaťažená ťarchou.

Čo je ťarcha na nehnuteľnosti?

Ťarcha na nehnuteľnosti predstavuje právne obmedzenie vlastníckych práv k danej nehnuteľnosti. Tento záznam je zaznamenaný v katastri nehnuteľností a objaví sa na liste vlastníctva. Ťarcha obmedzuje práva pôvodného vlastníka v prospech inej osoby, ktorá môže byť fyzická alebo právnická. Základným účelom ťarchy je zabezpečiť, že vlastnícke právo majiteľa bude obmedzené a bude podliehať právam iných osôb.

Ak kupujete nehnuteľnosť s ťarchou, je veľmi dôležité preskúmať, aký typ ťarchy je na nej zapísaný a aký to môže mať vplyv na vašu schopnosť nakladať s nehnuteľnosťou v budúcnosti.

Ako zistiť, či má nehnuteľnosť ťarchu?

Pri kúpe nehnuteľnosti by ste si mali overiť si jej právny stav a zistiť, či je na nej zapísaná ťarcha. Môžete to urobiť niekoľkými spôsobmi:

  • Požiadajte predávajúceho alebo realitnú kanceláriu o informácie o právnom stave nehnuteľnosti. Predávajúci by mal poskytnúť potrebné dokumenty, ktoré informujú o ťarchách.

  • Výpis z listu vlastníctva: Tento dokument môžete získať na Okresnom úrade alebo katastrálnom odbore. Výpis vám poskytne informácie o právach k nehnuteľnosti a o akýchkoľvek ťarchách.

  • Online katastrálny portál: Výpis z listu vlastníctva môžete získať aj bez poplatkov cez internetový portál katastra nehnuteľností.

  • Notársky centrálny register záložných práv: Tento register poskytuje informácie o záložných právach, ktoré môžu byť viazané na nehnuteľnosť.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/3Ďalej
txbBest Wallet mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.