- Porovnanie platov naprieč krajinami v Európe.
- Platy rástli najviac v právnických, bezpečnostných a upratovacích profesiách .
- Platy ovplyvňuje rast minimálnej mzdy a nedostatok pracovnej sily.
Platy v Európe zaznamenali mierny, ale nerovnomerný rast. Ako uvádza magazín Euronews, na základe údajov od globálnej pracovnej platformy Indeed, mzdy rástli najviac v Spojenom kráľovstve (5,5 %), Holandsku (5,3 %), Nemecku (3,8 %) a Francúzsku (1,9 %). A práve tieto ekonomiky si v tomto článku porovnáme.
Platy rastú najrýchlejšie v právnických profesiách a bezpečnostnom sektore
Medzi jednotlivými krajinami a profesiami sú však výrazné rozdiely. V Spojenom kráľovstve a Nemecku dominujú právnické profesie, ktoré zaznamenali reálny rast platov o 4,3 % a 5,7 %. Právnici tak patria medzi najviac ohodnocované profesie.
V Holandsku viedli rebríček rastu profesie spojené s čistením a sanitáciou (4 %) a bezpečnosťou (3,9 %). Francúzsko zas dominovalo vo verejnej bezpečnosti a manažmente (obe oblasti 2 %). Naopak, profesie v IT sektore – ako softvérový vývoj či IT podpora – zaznamenali v Nemecku výrazné poklesy reálnych miezd až o 6,4 % a 4,2 %.
Platy ovplyvňuje aj legislatíva a nedostatok pracovnej sily
Platy v Spojenom kráľovstve rastú rýchlejšie než v ostatných krajinách, čo prekvapuje aj ekonómov. Jedným z hlavných dôvodov je zvýšenie minimálnej mzdy vládou. Ďalším faktorom je znížená ponuka pracovnej sily spôsobená nižšou imigráciou a vysokou ekonomickou neaktivitou. Firmy preto musia ponúkať lepšie platové podmienky, aby si udržali zamestnancov.
Reálny rast platov nad 3 % zaznamenali v Británii okrem právnikov aj pracovníci v maloobchode (3,3 %), výrobe (3,2 %), skladoch (3,1 %) a zákazníckych službách (3 %). Podobne aj v Holandsku dominovali platové nárasty v technicko-bezpečnostných službách. Vo Francúzsku bol rast platov vyrovnaný, s minimálnymi výkyvmi. Väčšina profesií rástla v rozmedzí 0,5 % až 1,5 %. Najlepšie si viedli manažérske a bezpečnostné role (obe 2 %).
Ako platy máme na Slovensku?
Platy na Slovensku v roku 2024 zaznamenali výrazný rast. Nominálne mzdy stúpli o 7,5 %, no ešte pozitívnejší bol reálny rast pred zdanením – až o 4,2 %. Slovenskí zamestnanci si tak v roku 2024 reálne polepšili, ukazujú údaje z TradingEconomics.
Problémom na Slovensku je, že výdavky domácností na bežné statky a služby sú neprimerane vysoké vzhľadom na priemerné platy. A to priamo vplýva na životnú úroveň. Čistý príjem rodiny s dvoma deťmi u nás predstavuje iba 38 % príjmu rovnakej rodiny žijúcej v Nemecku, uviedla Financopedia.
Pre občanov na Slovensku to znamená, že hoci pracujú, ich príjmy nestačia na pokrytie bežných výdavkov bez väčších obmedzení. Nižší čistý príjem znižuje životnú úroveň, obmedzuje možnosti investovať do vzdelania, zdravia či voľného času a zvyšuje finančný tlak na rodiny s deťmi.
Ak sa viac zaujímate o peniaze, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: